Tarcza antykryzysowa 4.0: Pracodawca może obniżyć pensję o połowę, nawet na rok!

2020-05-28 9:01
Kryzys
Autor: Canva.com

W środę Sejm zajmie się kolejnym projektem tarczy antykryzysowej. Jeśli zyska poparcie, pracodawcy będą mogli obniżyć pensję swoim pracownikom nawet o połowę i nawet na rok! Jakie zmiany wprowadza tarcza 4.0? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Tarcza 4.0 - co to jest?

Powstał projekt ustawy Tarczy 4.0, która ma pomóc firmom podczas kryzysu. Na jej mocy zostaną uruchomione dodatkowe fundusze - ponad 560 mln zł - które mają być przeznaczone m.in. na spłatę odsetek kredytów dla firm, które przez pandemię koronawirusa wpadły w kłopoty. Nowa ustawa spowoduje także szereg zmian w zakresie m.in. prawa pracy czy prawa podatkowego.

Czytaj także: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców? Do kiedy? Jest stanowisko ministerstwa rodziny

Pensja obcięta o połowę

Nowy projekt zezwala pracodawcom m.in. na wysłanie pracownika na urlop bez jego zgody czy wypłacanie mniejszych odpraw. Dozwolone będzie także obcięcie wynagrodzenia pracowników - nawet o połowę. Celem tego założenia jest ochrona miejsc pracy. Wraz z obcięciem pensji obowiązywałby skrócony czas pracy.

Jakie prawa zyskają pracodawcy?

  • Pracodawca będzie mógł obniżyć czas pracy maksymalnie o 20 procent - ale nie więcej niż do połowy etatu. Wynagrodzenie nie będzie mogło być niższe niż wynagrodzenie minimalne obowiązujące w danym roku, czyli 2600 brutto.
  • Pracodawca będzie mógł obniżyć wynagrodzenie pracownika nawet o 50 procent. Wynagrodzenie nie będzie mogło być niższe niż wynagrodzenie minimalne obowiązuące w danym roku.

Czytaj także: Straciłeś pracę? Podpowiadamy, jak napisać CV i co powinno się w nim znaleźć

Kiedy zacznie obowiązywać tarcza 4.0?

Póki co powstał projekt ustawy. Sejm zajmie się nim w środę. Następnie projekt trafia do Senatu, a później do prezydenta. Jeśli ustawa zostanie przegłosowana - tarcza 4.0 zacznie obowiązywać "z dniem następującym po dniu ogłoszenia". Całą treść projektu znajdziesz na stronie rządu.

Tak restauratorzy walczą z kryzysem! Czym jest "Delivery Week"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE