Odkryta posadzka

i

Autor: ZDM Warszawa

Z Warszawy

Wyjątkowe odkrycie na budowie pl. Centralnego. Stała tam kamienica

2023-12-01 9:04

Roboty budowlane związane z powstaniem pl. Centralnego przenoszą nas kilkadziesiąt lat wstecz. Podczas wykopów udało się odkryć posadzkę jednej z kamienic, która przed wojną stała w tym miejscu. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych dalej prowadzone są prace archeologiczne.

W czerwcu rozpoczęła się budowa pl. Centralnego. Nowa przestrzeń powstanie w środkowej części pl. Defilad, na osi ul. Złotej. Wstępne plany zakładają posadzenie w tym miejscu ponad 100 nowych drzew, kilku trawników oraz umieszczenie niskiej sadzawki. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Po II wojnie światowej pozostałości po kamienicach zostały wyburzone, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.

Budowa pl. Centralnego w Warszawie. Dokonano tajemniczego odkrycia

Prace budowlane związane są z głębokimi wykopami, co sprowadza się do odkrywania kolejnych tajemniczych znalezisk z czasów przedwojennych. Do tej pory udało się trafić m.in. na oryginalną nawierzchnię bazaltową, torowisko tramwajowe, a także granitowe krawężniki. Natrafiono także na starą rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną w północno-zachodniej części placu budowy, od strony trybuny honorowej. Obiekty są – jak w każdym takim przypadku – badane przez archeologów.

Najnowsze odkrycie to posadzka jednej z kamienic, prawdopodobnie wtórna, ułożona prowizorycznie już po wojnie. Na miejscu oceni to jednak zespół specjalistów.

Prace archeologiczne przy budowie pl. Centralnego. Jakie są plany?

Równolegle z budową prowadzone są badania archeologiczne odkopanych fragmentów kamienicy mieszczących się między MSN a trybuną honorową. W tym tygodniu prace powinny się zakończyć. Również jeszcze w tym tygodniu powinny rozpocząć się badania archeologiczne dawnych kamienic kolidujących z pozostałymi zbiornikami retencyjnymi znajdującymi się pomiędzy trybuną honorową a Pałacem Kultury.

Kilka dni temu wybrano firmę, która przeprowadzi kompleksowe badania archeologiczne. Wybrany wykonawca firma Asinus Igor Maciszewski ma pół roku na realizację zamówienia. Bez tych prac nie można kontynuować robót przy przekształcaniu betonowego pl. Defilad w zieloną przestrzeń z drzewami, krzewami i sadzawką. Budowa pl. Centralnego skoordynowana jest z budową pobliskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na terenie przyszłego placu w dużej części znajduje się zaplecze MSN. Prace zostały zaplanowane tak, aby ze sobą nie kolidowały.

Zobacz poniżej zdjęcia odkrycia na budowie stacji metra:

Tu odbudują Pałac Saski! Wykopaliska na pl. Piłsudskiego