Sztuczna inteligencja powie kierującemu pociągiem kiedy hamować! Nowe rozwiązania w SKM

i

Autor: SKM

Sztuczna inteligencja powie kierującemu pociągiem kiedy hamować! Nowe rozwiązania w SKM

2020-12-30 11:29

Ekologia i sztuczna inteligencja! Warszawska Szybka Kolej Miejska wprowadzi aplikację, która pomoże maszynistom stosować się do zasad tak zwanej „ekojazdy”. Z dalszej części tekstu dowiesz się, czym jest ecodriving i w jaki sposób nowa aplikacja pomoże kierującym pociągami SKM.

Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?

Sztuczna inteligencja w SKM Warszawa

Będzie ekologicznie i nowocześnie! Warszawska Szybka Kolej Miejska od Nowego Roku ruszy z programem, który pomoże w tak zwanej „ekojeździe”. To specjalna aplikacja, która powie maszyniście - na przykład - kiedy ma hamować, a kiedy przyspieszać. W ten sposób oszczędzimy nie tylko energię:

- Wszystkie te czynniki, które nazywamy ekojazdą, wpływają nie tylko na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, ale także pomagają chronić środowisko naturalne - mówiła Zuzanna Szopowska-Konop z SKM

Czytaj także: Na Ursynowie pojawi się szkoła specjalna? Rodzice walczą o nią od kilku lat

QUIZ. Wielkie wojny i ważne bitwy. Tylko ekspert da radę!

Pytanie 1 z 30
Kto dowodził Spartanami podczas bitwy pod Termopilami?

Warszawska Szybka Kolej Miejska wykorzystuje ecodriving

Dzięki takiej jeździe ogranicza się emisję dwutlenku węgla. Kierujący pociągami na tabletach będą widzieli odpowiednie polecenia, które wyda sztuczna inteligencja. A dzięki niej jest szansa na mniejsze wydatki - bo już bez niej, po wprowadzeniu elementów ekojazdy, udało się zaoszczędzić:

- W 2020 roku udało nam się zaoszczędzić blisko 2 miliony złotych. Środki te zostaną przeznaczone na specjalny fundusz proekologiczny. Co więcej, każdy maszynista, który jeździ zgodnie z zasadami ekojazdy, otrzymuje bonus w postaci 10% kwoty, którą udało mu się zaoszczędzić dla spółki - mówiła Zuzanna Szopowska-Konop z SKM

Od dwóch lat kierujący pociągami obserwują liczniki zamontowane w pociągach. To pozwoliło ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 5 tysięcy ton, czyli tyle, ile przyniosłoby zasadzenie dwustuhektarowego lasu. Dzięki sztucznej inteligencji w przyszłym roku wskaźniki mają się polepszyć. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Czytaj także: Nowi mieszkańcy Zakładu Północnego MPWiK! Pojawiło się tam... 400 tysięcy pszczół!

Warszawa: Niezwykły gest kierowców. Nie bacząc na zagrożenie ratowali mężczyznę i jego dobytek