Szkoły zamknięte z powodu koronawirusa. Jak uzyskać zasiłek dla rodziców w Warszawie?

2020-03-12 17:22 AGO
Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Jeszcze we wtorek zamknięto w Warszawie zaledwie kilka uczelni i szkół podstawowych. W środę rząd podjął decyzje o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych. W związku z tym rodzice mogą starać się o zasiłek opiekuńczy. Jak złożyć wniosek? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Wczoraj zamknięto m.in. Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, a także kilka szkół podstawowych. Były to indywidualne decyzje poszczególnych placówek. Dziś rząd zadecydował o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych od poniedziałku. Będą nieczynne przez dwa tygodnie. Oznacza to, że część rodziców będzie musiała zrezygnować na jakiś czas z pracy, by zapewnić dzieciom opiekę. W tym wypadku rodzice mogą starać się o zasiłek opiekuńczy. Należy jednak spełnić kilka warunków:

  • dziecko nie może mieć więcej niż 8 lat i musi uczęszczać do żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego,
  • placówka została nagle zamknięta - informacja w terminie nie dłuższym niż 7 dni przed zamknięciem placówki,
  • nie ma innego członka rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku,
  • nie został wykorzystany limit 60 zasiłku opiekuńczego, przysługujący w roku kalendarzowym.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Maksymalny okres pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym wynosi 60 dni łącznie nad wszystkimi dziećmi i innymi członkami rodziny wymagającymi opieki i niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego.

Jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać zasiłek oprócz spełnienia wymienionych wyżej warunków należy też złożyć u płatnika zasiłku odpowiednie wnioski, czyli oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły oraz wniosek o zasiłek na druku Z-15a.

Należy pamiętać, że wypłacony zasiłek będzie równoważny 80 proc. wynagrodzenia.

Koronawirus: lista szpitali

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.