Szczepionka na COVID-19 może być bezpłatna. Czy szczepienie będzie obowiązkowe?

2020-11-20 17:04 STAN
Szczepionka na koronawirusa może być darmowa
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Szczepionka na koronawirusa może być darmowa

Szczepionka na koronawirusa może być być bezpłatna. Ma to nakłonić większą liczbę osób do przyjęcia preparatu. Czy szczepionka na COVID-19 będzie obowiązkowa?

Premier ujawnił, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa

Ile kosztuje szczepionka na COVID-19? Czy będzie darmowa?

Szczepionka na koronawirusa może być być bezpłatna - mówi dziennikarzom ESKI minister zdrowia. Adam Niedzielski twierdzi, że zarekomendował premierowi takie rozwiązanie, by jak najwięcej osób zdecydowało się na przyjęcie preparatu.

Czytaj także: Szczepionka na koronawirusa: Co trzeci Polak nie chce z niej skorzystać!

Szczepionka na COVID-19: Czy będzie obowiązkowa?

Jak podkreśla Adam Niedzielski, nie ma możliwości, by szczepionka na COVID-19 była obowiązkowa. Nie jest też brany pod uwagę scenariusz, by była obowiązkowa dla konkretnych grup zawodowych.

- Są dowolne, będą dostępne,  będą też w łatwej dostępności finansowej. Chcemy, żeby ona była bezpłatna - mówi minister zdrowia. - Będziemy przekonywali wszystkich do szczepień używając argumentów naukowych i pokazując, że to bezpieczne - dodaje Niedzielski.

Czytaj także: Szczepionka na COVID-19: Kiedy będzie dostępna w Polsce? Kto będzie mógł się zaszczepić?

Szczepionka na COVID-19: Kiedy będzie dostępna?

Tymczasem firmy farmaceutyczne Pfizer i BioNTech wystąpią dziś do władz USA, o zezwolenie na dopuszczenie swojej szczepionki do użytku w trybie nadzwyczajnym. Co oznacza, że pierwsze szczepienia mogłyby się odbyć już w grudniu.

Podstawą wniosku są wyniki trzeciej fazy badań klinicznych, które wykazały skuteczność szczepionki na poziomie 95 procent i nie wykazały poważnych skutków ubocznych.