Zdjęcie ilustracyjne - Szczepionka dla lisa

i

Autor: Canva / fot. wiw.mazowsze.pl

Zwierzęta

Szczepienie lisów na Mazowszu. Co zrobić jak pies zje szczepionkę dla lisa?

2023-03-23 8:54

W dniach 25 marca do 16 kwietnia 2023 r. planowane jest przeprowadzenie akcji szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W tym okresie warto chodzić na spacery z pasami na smyczy. Sprawdźcie co zrobić, jeśli pies zje szczepionkę dla lisa.

Pies zjadł szczepionkę na lisy - co zrobić?

Wkrótce w województwie mazowieckim rozpocznie się akcja szczepienia lisów. Od 25 marca do 16 kwietnia na terenie województwa umieszczane będą szczepionki dla lisów — także w miastach. To bardzo ważna informacja dla właścicieli psów i kotów.

Szczepionki są ukryte w przynętach, w których wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy. Do szczepienia będzie użyta szczepionka doustna Lysvulpen w formie „przynęty” zawierającej żywy szczep wirusa wścieklizny.

Jak wyglądają szczepionki dla lisów?

Przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie wyglądają jak duże okrągłe tabletki koloru brązowego, które wydzielają zapach ryby. Nie należy ich dotykać. Przynęty, które były dotykane przez ludzi, są omijane przez lisa.

W tym okresie nie należy wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu. Jeśli wasz pies zje szczepionkę dla lisa, należy zgłosić się do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji.

Nie należy dotykać, podnosić, ani rozłamywać przynęty. Znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez drobne skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Tak ratują ludzi spod gruzów zawalonych domów. Psy ratownicze dają specjalny znak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE