Powstańcza Kotwica wróciła na Kopiec Powstania Warszawskiego w Warszawie

i

Autor: UM Warszawa

Symbol Polski Walczącej wrócił nad Warszawę

Rano na Kopiec Powstania Warszawskiego na Czerniakowie wjechał ogromny, kilkudziesięciometrowy dźwig. Podniósł on na linach przygotowaną wcześniej Kotwicę, znak Polski Walczącej. Długo nie można jej było osadzić na cokole z powodu mocnego wiatru, ale w końcu ekipa odpowiednio nakierowała Kotwicę i pomnik został zamocowany.

Powrót Kotwicy to symboliczny koniec prac modernizacyjnych w parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej. Na szczycie wzniesienia powstała dwupoziomowa platforma widokowa, a w piątek 19 sierpnia zamontowano na niej ponownie – po półrocznej nieobecności – odnowiony pomnik Polski Walczącej.

Wielka Kotwica na Czerniakowie

W 1958 roku w konkursie na pomnik Bohaterów Warszawy złożono pracę, która zakładała przekształcenie miejsca składowania gruzów zniszczonej Warszawy na Czerniakowie w monumentalny pomnik-znicz. Autorami projektu byli krakowscy projektanci Witold Cęckiewicz, Helena i Roman Hussarcy, Maria Ledkiewicz oraz ich współpracownicy. Mimo to aż do połowy lat dziewięćdziesiątych kopiec był jedynie zaniedbanym składem gruzu. Nazwę "Kopiec Powstania Warszawskiego" otrzymał w 2004 roku w wyniku starań środowiska Światowego Związku Żołnierzy AK, a w szczególności podpułkownika Eugeniusza "Kotwy" Ajewskiego. Powstaniec i architekt Biura Odbudowy Stolicy przez ostatnich 15 lat życia intensywnie zabiegał o uporządkowanie terenu i nadanie mu rangi miejsca pamięci narodowej. Sam Ajewski ideę stworzenia takiego miejsca na Kopcu przypisywał przede wszystkim architektowi Stanisławowi Gruszczyńskiemu, który tuż po wojnie zainicjował usypanie wzniesienia z gruzów zburzonej stolicy.

W pierwotnej wersji pomnik ustawiono jako obiekt tymczasowy na dwóch stalowych słupach. Po kilku latach odnowiono go i wykonano betonowy cokół. Nowa podstawa pomnika ma około 4 metry wysokości i składa się z wielu pionowych prętów zbrojeniowych, wśród których umieszczono słupy podtrzymujące znak Polski Walczącej.

Gdzie odbywają się obchody 1 sierpnia?

Plac na szczycie Kopca jest jednym z głównych miejsc obchodów rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgodnie z projektem zwieńczenie wzniesienia wymodelowano w kształcie foremnego stożka. We wnętrzu powstał dwupoziomowy kolisty plac, którego przestrzeń ma sprzyjać skupieniu, refleksji i integracji użytkowników. Oprócz pomnika, w centralnym punkcie platformy widokowej znajduje się także półtorametrowy uskok eksponujący gruzy zburzonej Warszawy.

W pobliżu pomnika powstało miejsce na ognisko pamięci. Ogień będzie tam rozpalany na dwa dni w roku: w rocznicę wybuchu i zakończenia Powstania Warszawskiego. Natomiast od 1 sierpnia do 2 października, czyli przez 63 dni, monument będzie podświetlany w sposób imitujący płomień.

Nowy park w Warszawie

Teren w parku został odpowiednio uformowany i przygotowany do nasadzeń. Część z nich została już wykonana. Obecnie zakładane są trawniki. Rozpoczęto również przygotowania do budowy kładki, która będzie poprowadzona w koronach drzew. Wykonano też część ścieżek spacerowych, a w miejscu, gdzie powstanie plac zabaw, zamontowano ozdobne pnie.

Gruz ze zburzonej podczas wojny Warszawy jest rozmieszczany m.in. wzdłuż edukacyjnej ścieżki prowadzącej na szczyt Kopca. Na Kopcu znalazły się już także poprzeczne tamy z chrustu, które stabilizują wzniesienie oraz stanowią element ozdobny.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Mamy świetną wiadomość. Promy wracają na Wisłę
  2. Rusza budowa tramwaju do Wilanowa. Będą ogromne utrudnienia
  3. Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Gliński: Mam nadzieję, że wszyscy Polacy poprą tę inicjatywę
Tramwaje dojadą do Wilanowa