Polska była w 2021 r. druga w Europie pod względem tempa wzrostu zgłoszeń

i

Autor: materiały partnera Polska była w 2021 r. druga w Europie pod względem tempa wzrostu zgłoszeń

Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

2022-03-18 13:27

Światowy Dzień Wody obchodzimy we wtorek, 22 marca. Woda jest niezbędna do życia właściwie wszystkich organizmów. Co więcej, stanowi średnio 70 proc. masy dorosłego człowieka! W przypadku wody, którą piją warszawianki i warszawiacy, nie może więc być znaków zapytania. Przy okazji Światowego Dnia Wody o jakości warszawskiej kranówki, opowiadają dr Anna Olejnik, zastępczyni dyrektora Pionu Wody w MPWiK Warszawa oraz Izabela Łukaszuk-Dziuba, szefowa laboratoriów stołecznego MPWiK.

MPWiK zapewnia: Warszawską kranówkę warto pić!

Czy woda z kranu jest zdrowa? Czy nieprzegotowana nie zaszkodzi? Czy jest ona wystarczająco dobrze przebadana, nim trafi do warszawskich kranów? Na moment przed Światowym Dniem Wody wszelkie wątpliwości rozwiewają specjalistki z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Piję wodę z kranu bez przegotowania i polecam ją wszystkim jeszcze nieprzekonanym. Gwarantuję, że jej jakość spełnia wymagania prawa polskiego i unijnego. Woda dostarczana mieszkańcom stołecznej aglomeracji jest badana na każdym etapie uzdatniania, a nawet dalej, w miejskiej sieci wodociągowej - zapewnia Izabela Łukaszuk-Dziuba, szefowa laboratoriów stołecznego MPWiK, które czuwają nad jakością wody w naszych kranach.

A badań jest naprawdę sporo! - W czterech akredytowanych laboratoriach spółki rocznie wykonuje się około 200 tysięcy analiz wody, czyli średnio 600 dziennie - aż 4 razy więcej niż wymaga rozporządzenie Ministra Zdrowia. Wodę badamy 7 dni w tygodniu, a wyniki publikujemy na stronie mpwik.com.pl. Dzięki temu dostęp do informacji potwierdzających jakość naszej wody ma praktycznie każdy - wyjaśnia Izabela Łukaszuk-Dziuba.

Warto też dodać, że parametry takie jak smak i zapach wody też podlegają kontroli! - Smak i zapach wody kontrolują testerzy kranówki, czyli wodni sommelierzy. Wykonywane przez nich badania sensoryczne polegają na ocenie zapachu i smaku wody w grupie minimum trzech osób, by zachować obiektywizm i potwierdzić wynik - podała szefowa laboratoriów stołecznego MPWiK.

Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

i

Autor: materiały partnera Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

Jak przekonać nieprzekonanych?

Co ciekawe, picie wody bezpośrednio z kranu deklaruje mniej więcej połowa warszawiaków. Jak zatem przekonać tę drugą nieprzekonaną jeszcze połowę? - Sądzę, że kluczowa jest edukacja i rzetelna informacja. Jeśli widzimy czarno na białym wyniki badań wody, które pokazują, że nasza woda jest bezpieczna i można pić ją prosto z kranu, dla mnie nie ma mocniejszego dowodu, by to robić. Wiele osób może nie pić wody z kranu, opierając się na wyobrażeniach, powtarzanych sloganach, a nie na rzetelnej, popartej dowodami informacji. Tymczasem ta informacja jest dostępna cały czas - na stronie mpwik.com.pl, na której publikujemy codziennie szczegółowe wyniki badań kranówki - podpowiada dr Anna Olejnik, zastępczyni dyrektora Pionu Wody w MPWiK Warszawa.

A jak wygląda kwestia mineralizacji warszawskiej wody? Często wydaje nam się, że woda kupowana w butelkach jest lepsza niż kranówka. Okazuje się, że wcale tak nie jest! - Warszawska kranówka jest średnio zmineralizowana, czyli uniwersalna i bezpieczna dla wszystkich. I to nie tylko ludzi, ale też różnych urządzeń, np. pralek, ekspresów do kawy, zmywarek do naczyń. Nie potrzebuje plastikowych butelek, więc pijąc wodę z kranu dbamy o środowisko - tłumaczy dr Anna Olejnik.

Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

i

Autor: materiały partnera Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

Świętuj z nami Światowy Dzień Wody

Już w niedzielę, 20 marca, z okazji Światowego Dnia Wody MPWiK przygotowało szereg atrakcji oraz naukowych ciekawostek na temat warszawskiej kranówki. Część z zaplanowanych aktywności, jak np. otwarta gra miejska, będzie realizowanych stacjonarnie na terenie miasta. Pozostałe, kierowane głównie do młodszych odbiorców, odbędą się online.

Już teraz zdradzimy jedną z ciekawostek. Mało bowiem kto wie, że MPWiK Warszawa ma swoich marynarzy! - Pod banderą MPWiK pływa nas 35, a naszym zadaniem jest dbanie o jakość wody już u samego źródła. 70 procent wody dla stolicy pochodzi spod dna Wisły – to tzw. woda infiltracyjna. Pod kilkumetrową warstwą piasku i żwiru, specjalne, perforowane rury, dreny, pobierają wodę, która trafia następnie do stacji uzdatniania. Naszą rolą jest zadbać, by złoże było odpowiedniej grubości i gęstości, a do jego spulchniania używamy naszych specjalistycznych jednostek – spulchniaczy hydraulicznych o wdzięcznych imionach Chudy Wojtek II i Chudy Wojtek III. Poza utrzymywaniem należytego stanu dna rzeki, wypływamy także na pobory próbek do badań wody w Wiśle - opowiada kpt. Maciej Gwistka, kierownik Oddziału Eksploatacji Ujęć Wody i Obiektów Pływających MPWiK.

Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

i

Autor: materiały partnera Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

Więcej informacji na temat Światowego Dnia Wody i atrakcji przygotowanych z tej okazji przez MPWiK dostępnych jest na stronie spółki. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE