Światowy Dzień Wody 2021 – zostań w domu i uczcij go szklanką kranówki!

i

Autor: mat. partnera Światowy Dzień Wody 2021 – zostań w domu i uczcij go szklanką kranówki!

Światowy Dzień Wody 2021 – zostań w domu i uczcij go szklanką kranówki!

2021-03-15 17:19

22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Celem akcji jest podnoszenie świadomości, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa woda. Coroczne obchody mają pokazywać społeczeństwu w jaki sposób podchodzić do niej z szacunkiem. Czy robią to mieszkańcy Warszawy? Jak często korzystają z drogocennego źródła zdrowia? Odpowiedzi na te pytania przynosi badanie MPWiK Warszawa, przeprowadzone wśród klientów spółki.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przed 29 laty przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest obchodzony corocznie 22 marca. Tego dnia na całym świecie podkreśla się ogromną rolę wody w naszym życiu oraz kwestię dostępu do jej zasobów.

W tym roku obchody Światowego Dnia Wody odbywają się pod wspólnym hasłem, które w wolnym tłumaczeniu oznacza, szanować wodę. Stołeczny MPWiK, jak co roku, zaprosi mieszkańców Warszawy do uczczenia tego szczególnego dnia. Od kilku lat przedsiębiorstwo zachęca warszawianki i warszawiaków do picia zimnej wody z kranu. Jest to dobry wybór dla zdrowia – kranówka zawiera cenne dla zdrowia makroelementy jak wapń i magnez oraz dla środowiska – korzystając z naczyń wielokrotnego użytku ograniczamy zużycie plastiku.

Jak warszawiacy oceniają wodę?

Jak wynika z ankiety zrealizowanej przez MPWiK Warszawa na koniec roku 2020, wśród mieszkańców stolicy i okolic systematycznie wzrasta ocena jakości warszawskiej kranówki. W porównaniu z odpowiedziami udzielanymi w poprzednich latach można zaobserwować tendencję wzrostową. W ostatniej ankiecie aż 80 proc. klientów instytucjonalnych (wspólnoty mieszkaniowe) oraz 72 proc. klientów indywidualnych (mieszkańcy domków jednorodzinnych) oceniło jakość wody w kranie jako bardzo dobrą bądź dobrą.

Bądźmy na czasie – pijmy kranówkę

Co istotne, wraz z wyższą oceną jakości warszawskiej kranówki rośnie też odsetek osób, które decydują się na regularne spożywanie wody z kranu. Niemal połowa przebadanych klientów indywidualnych pije zimną kranówkę – z czego 56 proc. robi to często, a 21 proc. rzadziej. Zwolennicy wody kranowej pozytywnie też oceniają jej smak. 87 proc. z nich określa smak nieprzegotowanej wody jako bardzo dobry bądź dobry. Osoby, które nie piją kranówki jako najczęstszą przyczynę swojego zachowania wskazują na obawę przed spożywaniem wody w stanie surowym.

- Z piciem warszawskiej kranówki jest podobnie jak chociażby z jazdą na rowerze czy rolkach. Strach przed nieznanym towarzyszy nam do momentu, gdy nie spróbujemy danej czynności wykonać samodzielnie bądź nie nabędziemy w tym odpowiedniej wprawy. Osoby, które napiły się wody z kranu pozytywnie oceniają jej jakość czy smak. Co istotne są to też osoby, które wiedzą, że zaleca się picie wyłącznie wody zimnej. Stale edukujemy w tym zakresie i „walczymy” z mocno zakorzenionym w społeczeństwie przekonaniem o konieczności przegotowania wody kranowej przed jej spożyciem. Dlatego jeszcze raz przypominam, że warszawska kranówka jest całkowicie bezpieczna i bez obaw można z niej korzystać na co dzień, nie tylko od święta. A z okazji Światowego Dnia Wody zachęcam, by dowiedzieć się o niej jeszcze więcej - mówi rzecznik prasowy MPWiK Warszawa, Marek Smółka.

„Bądźmy na czasie – pijmy kranówkę”.

i

Autor: mat. partnera „Bądźmy na czasie – pijmy kranówkę”.

Artykuł sponsorowany