zdjęcia

Świąteczne metro, tramwaj i autobus w Warszawie. Gdzie i kiedy można je spotkać? Tak wyglądają, mamy zdjęcia

2023-12-07 8:15

Świąteczne metro to już warszawska tradycja. Wiadomo już, jak pociąg metra wygląda w tym roku. Zobaczcie zdjęcia. Klimat świat Bożego Narodzenia będzie można poczuć także w specjalnym autobusie i tramwaju. Poniżej szczegóły.

Tradycyjnie, jak co roku, po stołecznych ulicach jeżdżą specjalne pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego ozdobione bożonarodzeniowymi dekoracjami – autobus, tramwaj i pociąg metra.

Świąteczne metro na liniach M1 i M2

Oklejony świątecznymi grafikami skład metra jest co roku bohaterem social mediów – warszawianki i warszawiacy oraz goście chętnie robią zdjęcia i relacje z podróży tym pociągiem. W tym roku również mają taką okazję – świąteczny skład wyjechał na trasę w czwartek 7 grudnia, wcześnie rano. Na początek spotkać go będzie można na linii M1 Kabaty-Młociny. Jednak co tydzień, z niedzieli na poniedziałek, będzie zmieniać linię. Kursowanie zakończy na początku stycznia.

Świąteczny tramwaj i linia mikołajkowa M. Jak i gdzie spotkać?

Świąteczny tramwaj wyjechał na warszawskie trasy trzeci rok z rzędu. Jeździ na zwykłych liniach, ale będą się one zmieniały – tak, aby kolorowy wagon odwiedził każdy zakątek stolicy, do którego docierają tory tramwajowe. Tramwaj zadebiutował w czwartek, 7 grudnia, a od soboty trafi na zwykłe linie. W weekend, 9-10 grudnia, pojedzie na linii 17. Nieprzypadkowo. W ten weekend wypada niedziela handlowa, a trasa tej linii ta przebiega w pobliżu czterech galerii handlowych: Galerii Mokotów, Złotych Tarasów, Arkadii, Galerii Północnej oraz Hali Mirowskiej.

W weekend 9-10 grudnia na stołeczne torowiska wyjadą specjalne tramwaje linii mikołajkowej M. Połączą pętle Wyścigi i Ratuszowa-Zoo jadąc po trasie linii 4, czyli ulicami Puławską, Marszałkowską i Trasą W-Z. Będą kursowały w godz. 12:00-19:00, więc jest to idealna okazja by wybrać się na wycieczkę albo podjechać na spacer po rozświetlonym Trakcie Królewskim.

Do obsługi linii zaplanowano cztery wagony zabytkowe – dwa klasyczne na korbę, pochodzące z początku i końca lat 40. XX wieku oraz tzw. „parówki”, czyli wagony 13N z końcówki lat 60. ubiegłego wieku.

W tramwajach linii M obowiązują wszystkie rodzaje biletów ZTM. W zabytkowych wagonach skasują je konduktorzy – członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie ważności biletu. We wszystkich wagonach znajdują się również kody QR umożliwiające aktywowanie biletu kupionego w aplikacji mobilnej. Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

Jeśli komuś nie uda się przejechać zabytkowym tramwajem w ten weekend, następna okazja już 26 grudnia.

Świąteczny autobus w Warszawie

Świąteczny autobus - w tym roku to elektryczny Solaris Urbino 18 o numerze 5899. Miejskie Zakłady Autobusowe zaplanowały jego kursy na trasach: 128, 175 i 503. Można go będzie na nich spotkać aż do początku stycznia.