strażacy Turcja

i

Autor: Facebook / Państwowa Straż Pożarna

Strażacy wydali komunikat. Ostrzegają przed zbiórką rzekomo na pomoc w Turcji

2023-02-10 16:45

Nigdy nie byliśmy i nie jesteśmy organizatorami żadnej publicznej zbiórki pieniężnej w Internecie - przekazali w najnowszym komunikacie przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. W ten sposób strażacy ostrzegają przed zrzutką, która miała rzekomo wesprzeć ich działania w Turcji.

Strażacy wydali komunikat ws. zbiórki pieniędzy

Zbiórka prowadzona rzekomo na rzecz grupy ratowniczej HUSAR Poland, działającej po trzęsieniu ziemi w Turcji, została ogłoszona na portalu zrzutka.pl. Jej autor deklaruje, że pieniądze trafią do Funduszu Wsparcia Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

KW PSP w Warszawie wydała w tej sprawie komunikat, w którym oświadczyła, że nigdy nie była i nie jest organizatorem publicznych zbiórek pieniężnych na portalu zrzutka.pl i tym podobnych.

Komenda wyjaśniła, że zrzutka na wsparcie akcji ratowniczej nie była autoryzowana ani rekomendowana przez PSP. - Środki z tej zbiórki nie trafiają na Fundusz Wsparcia PSP - podkreśliła.

- Działania polskich strażaków w tym rejonie, podobnie jak w przypadku innych zdarzeń, pokrywane są w całości z budżetu państwa - przypomniała KW PSP.

Czytaj również: Program „Mazowsze dla straży pożarnych”. Samorządy mogą dostać pieniądze dla strażaków

Polscy strażacy w Turcji

Grupa ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów - do Turcji wyleciała w poniedziałek wieczorem. We wtorek po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami w tureckim mieście Besni, gdzie wskutek trzęsienia ziemi zawaliło się blisko trzydzieści domów.

Dotychczas polskim strażakom udało się ocalić jedenaście osób. W Turcji mają zostać do czwartku, 16 lutego.

Tak polscy strażacy ratują ofiary trzęsienia ziemi w Turcji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE