Starlink

i

Autor: Astronomski magazin flickr.com Starlink

STARLINK NAD WARSZAWĄ w STYCZNIU 2022 - kiedy i o której obserwować przelot satelitów SpaceX nad stolicą?

2022-01-20 15:16

Wielbiciele i wielbicielki obserwacji nieba ze stolicy długo czekali na start kolejnej rakiety SpaceX wynoszącej na orbitę satelity Starlink. Ich przeloty to za każdym razem niesamowity widok. Sprawdźcie, kiedy i w jakich godzinach zobaczymy je ponad naszymi głowami w Warszawie.

Starlink nad Warszawą w styczniu! Kiedy i o której oglądać przelot satelitów? To pytanie, które mogą sobie zadawać pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba ze stolicy Polski. To dla nich pierwsza okazja do obserwacji satelitów w 2022 roku. Wyczekują więc momentu, w którym zobaczą satelity nad głową. Zainteresowanie wydarzeniem nie powinno dziwić, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór na Ziemi szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" urządzeń wysłanych przez SpaceX w kosmos. Satelity są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. Szykujcie się więc do obserwacji. W dalszej części artykułu dowiecie się, w jakie dni i o której zaobserwujemy przelot w Warszawie oraz gdzie należy kierować wzrok.

Wyburzą Mordor? Ciężkie sprzęty rozpruwają biurowce

Starlink nad Warszawą - kiedy i o której przeloty wstyczniu?

Start Rakiety Falcon 9 odbył się w nocy z 18 na 19 stycznia. Wyniosła ona na orbitę kilkadziesiąt satelitów oznaczonych jako G4-6. Godzina startu (03:02) była bardzo sprzyjająca dla obserwatorów i obserwatorek w Polsce, bowiem pierwszy przelot Starlinków zobaczyć można było na niebie już 19 stycznia o godzinie 17:55. Przelot trwał około 4 minuty. Ale to nie koniec obserwacji! "Kosmiczny pociąg" ma być widoczny także 20, 21 i 22 stycznia.

W czwartek, 20. stycznia przelot Starlinków będzie widziany z Warszawy o godzinie 17:55.

Starlinki w styczniu - gdzie wypatrywać satelitów?

Gdzie szukać wzrokiem błyszczącego sznura satelitów? 19, 20, 21 i 22 stycznia Starlinki przelatują z zachodu na wschód po południowej części nieba. Podczas pierwszego przelotu, 19.01, satelity przemieszczały się w ścisłej formacji przypominającej błyszczący sznur. W następnych dniach, wraz ze zwiększaniem pułapu, poszczególne urządzenia będą się od siebie oddalać. Mieszkańcom i mieszkankom Warszawy chcącym oglądać przeloty radzimy wyjechać za miasto, lub znaleźć bardziej zaciemnione miejsca. Światła latarni mogą utrudnić obserwacje, a budynki zasłonić widok. Trajektoria lotu satelitów zobaczycie w poniższym filmie:

Pamiętajcie, że wiele zależy od pogody. Jeśli niebo będzie zachmurzone, niczego nie dojrzymy. Jeśli jednak noc okaże się bezchmurna, możemy liczyć na wspaniałe widoki!

Źródło: nocneniebo.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE