Złodzieje sprzedają praskie zabytki na złom! Kradną nawet całe balkony [WIDEO, GALERIA]

2020-06-10 10:47 alg
Znika Stara Praga
Autor: alg

Stara Praga jest na celowniku złodziei! Kradzione są głównie żeliwne zdobienia, które później trafiają na praskie skupy złomu. Dla złodziei oznacza to zysk, ale dla okolicy - nieodwracalne straty i powolne znikanie wiekowego dziedzictwa Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Sprzedają zabytki na złom

I to niestety dosłownie, bo grasujący po dzielnicy złodzieje nie mają litości dla zabytkowych zdobień. Detale w zastraszającym tempie znikają zarówno z pustostanów, jak i z zamieszkałych kamienic. Najczęściej są to elementy żeliwne, które błyskawicznie trafiają na praskie skupy złomu.

"Giną nam przede wszystkim detale architektoniczne. Jeżeli znika cały balkon, to nawet przypadkowy przechodzień jest w stanie zauważyć, że go nie ma. Gorzej, jeśli ten detal jest naprawdę niewielki. Mam na myśli tralki czy odboje bramne" - mówi ​Piotr Stryczyński z Towarzystwa Przyjaciół Pragi.

Stara Praga znika. Złodzieje kradną architektoniczne detale

Złodzieje nie do namierzenia

Złodzieje są praktycznie nie do namierzenia. Ich działalność to nie tylko rujnowanie zabytkowej okolicy. Skradzione przedmioty uniemożliwiają odtworzenie zabytków.

"To jest problem nie tylko utraty tego wspólnego dziedzictwa kulturowego, ale także w przypadku rekonstrukcji, pozostają nam tylko i wyłącznie zdjęcia. Nie jesteśmy w stanie zrobić chociażby dokładnego odlewu" - dodaje Stryczyński.

Łupem złodziei padają najczęściej kamienice przy Wileńskiej, Stalowej i Targowej.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE