autobus

i

Autor: MAREK ZIELINSKI / SE / EAST NEWS

Ceny

Sprawdzili, ile kosztują bilety komunikacji miejskiej w dużych miastach świata. Jak wypadła Warszawa?

2023-03-30 16:34

Zespół serwisu Picodi postanowił sprawdzić, jak kształtują się ceny komunikacji miejskiej w dużych miastach na świecie oraz w polskich miastach wojewódzkich. Zestawił je również z lokalnymi płacami. Jak pod tym kątem wypadła Warszawa?

Zespół serwisu Picodi sprawdził ceny biletów komunikacji miejskiej w 45 dużych miastach świata i porównał wydatki na transport z lokalnymi wynagrodzeniami. W zestawieniu wzięto pod uwagę bilety obowiązujące na jeden przejazd oraz bilety miesięczne. Ich ceny są najświeższe - pochodzą z marca 2023 roku.

Bilety komunikacji miejskiej - Warszawa na tle świata

- Najdroższe bilety jednoprzejazdowe są w Londynie (4,85 €), Zurychu (4,44 €) i Oslo (3,65 €). Z kolei najwyższe ceny za miesięczny bilet płacą mieszkańcy Londynu (253 €), Dublina (155 €) i Nowego Jorku (119 €). Dla porównania w Warszawie miesięczny bilet to koszt zaledwie 21 € (98 zł) - przekazali twórcy raportu.

Przy zestawieniu kosztu biletów miesięcznych z wynagrodzeniami najdroższe okazało się natomiast São Paulo (14,3 proc.), a za nim znalazły się Londyn (7,5 proc.) oraz Stambuł (7,4 proc.). Co ciekawe, Warszawa w tym rankingu znajduje się w gronie najtańszych miast – 30-dniowy bilet Warszawiaka, który kosztuje 98 zł, to zaledwie 1,8 proc. średniej warszawskiej pensji netto. Jak zaznaczają twórcy raportu, jest to wynik zbliżony do Pragi (1,7 proc.), Brukseli i Reykjavíku (również po 1,8 proc.).

Czytaj również: Wola walczy o przetrwanie niezwykłego zabytku. Co dalej z kamienicą przy ul. Łuckiej 8?

Bilety komunikacji miejskiej - Warszawa na tle innych miast wojewódzkich

Jeśli chodzi o porównanie cen z Warszawy z tymi w innych polskich miastach wojewódzkich, stolica nie wypada w nim niekorzystnie. - Spośród 18 miast wojewódzkich najdroższy bilet jednoprzejazdowy jest w Krakowie, Szczecinie i Poznaniu – po 6 zł. Na drugim końcu rankingu są Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra – 3 zł. Z kolei najwyższą kwotę za miesięczny bilet płacą mieszkańcy Szczecina i Łodzi – po 140 zł, a najniższą – mieszkańcy Krakowa (80 zł) - przekazano.

Jak dodali twórcy raportu, jeśli porównamy ceny biletów miesięcznych z najnowszymi danymi GUS nt. wynagrodzeń, to największy procent pensji na komunikację miejską muszą wydać mieszkańcy Białegostoku (3,1 proc.), Łodzi (2,9 proc.) i Szczecina (2,7 proc.). Najmniejszym obciążeniem dla portfela jest natomiast komunikacja miejska w Warszawie (1,8 proc.), Wrocławiu (1,6 proc.) i Krakowie (1,3 proc.).

Budowa Dworca Warszawa Zachodnia
Materiał sponsorowany
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE