Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Sprawdź, jak widzą cię ubezpieczyciele. Może za dużo płacisz za OC!

2023-03-01 16:39

Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka (eSCOR) to narzędzie, z którego często korzystają firmy ubezpieczeniowe, by „ocenić” przyszłych klientów i zaproponować ofertę ubezpieczenia. Warto wejść na tę stronę, bo może się to wam opłacać. Sprawdźcie dlaczego.

ESCOR — sprawdź jak widza cię ubezpieczyciele

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) przygotował i uruchomił Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka (eSCOR). System ten umożliwia kierowcom sprawdzenie swojej historii polisowo-szkodowej oraz wygenerowanie oceny w skali od 1 do 5. Z tego systemu bardzo chętnie korzystają też firmy ubezpieczeniowe, by przygotować dla kierowców ofertę ubezpieczenia samochodu.Ocena eSCOR jest generowana na podstawie historii ubezpieczeniowej. Co ważne, ocena jest wyznaczana na tle grupy porównawczej. W przypadku osób fizycznych jest to grupa wiekowo-geograficzna, w przypadku osób prawnych – geograficzna.

Warto sprawdzić, czy dane zawarte w wygenerowanym raporcie są zgodne ze stanem faktycznym. Jak poinformował nas jeden z użytkowników, w jego profilu brakowało kilku wpisów o wykupionych ubezpieczeniach co wpłynęło na zaniżenie oceny i gorszą ocenę u ubezpieczyciela. Jeśli zastanawiacie się dlaczego macie takie drogie OC powinniście sprawdzić swoje dane w tym raporcie.

W przypadku stwierdzenia tego typu niezgodności można ten fakt zgłosić za pomocą systemu lub bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń. Warto, bo lepsza ocena może oznaczać atrakcyjniejsze oferty OC u ubezpieczycieli.

Jak sprawdzić historię ubezpieczeniową?

Raport z oceną eSCOR można pobrać w portalu UFG.pl, po odpowiednim uwierzytelnieniu, np. poprzez logowanie za pomocą Profilu Zaufanego.

Co wpływa na ocenę eSCOR?

System umożliwia wygenerowanie oceny ogólnej i szczegółowej. Na ocenę ogólną wpływają: wiek, miejsce zamieszkania, przebieg ubezpieczenia i historia szkód. W przypadku oceny szczegółowej pod uwagę brane są dodatkowo: rodzaj i marka pojazdu, moc i pojemność silnika oraz liczba lat ubezpieczenia OC i AC.

Uwzględnienie dodatkowych parametrów może spowodować, że ocena ogólna będzie różnić się od oceny szczegółowej. Różnice mogą występować również pomiędzy ocenami szczegółowymi dla OC oraz dla AC. Wynika to z faktu zróżnicowania grup porównawczych dla każdej z ocen, a także rodzaju ubezpieczenia komunikacyjnego.

Stare samochody nie wjadą do centrum. Mieszkańcy podzieleni