Spis Powszechny 2021: Jak go wypełnić? Ten mural o wszystkim przypomina! [ZDJĘCIA]

2021-04-09 17:52
Ten mural przypomina o udziale w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań
Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe Ten mural przypomina o udziale w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań

Spis Powszechny 2021 już się rozpoczął! Nie wszyscy pamiętają, że udział w nim jest obowiązkowy, a za odmowę grozi kara finansowa. Jak wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań? Do kiedy można dołączyć? O tych wszystkich sprawach informuje mural, który właśnie pojawił się w samym centrum Warszawy! Zobacz zdjęcia!

Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia! Udział w nim jest obowiązkowy, ale nie wszyscy o tym pamiętają. Dlatego w centrum stolicy pojawił się wyjątkowy mural. Ma charakter informacyjny i przedstawia w formie obrazkowej najważniejsze fakty:

  • udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy,
  • spisu można dokonać poprzez stronę spis.gov.pl,
  • a gdy dostęp do internetu jest ograniczony, spisać się można w każdym urzędzie dzielnicy.

Narodowy Spis Powszechny: Jak powstał mural?

Malowanie muralu trwało 6 dni i brało w nim udział dziesięcioro artystów-malarzy, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Murale są malowane ręcznie przy użyciu farb wodnych akrylowych. Do namalowania tego muralu zużyto ok. 50 litrów farby. Mural w tym miejscu będzie do końca kwietnia.

Narodowy Spis Powszechny: Najważniejsze informacje

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września.

Spis Powszechny dostarcza urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych.

Czytaj także: PUNKTY SAMOSPISOWE w Warszawie - gdzie wziąć udział w Spisie Powszechnym? [ADRESY]

Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy: Dla kogo?

Obowiązkiem spisowym są objęte:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski,
  • osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania.
  • Obowiązkowi spisowemu podlegają również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

Narodowy Spis Powszechny: Jak się spisać?

Spisać możemy się na kilka sposobów:

  • przez internet,
  • telefonicznie,
  • bezpośrednio.

Najbezpieczniejsze i najszybsze jest skorzystanie z aplikacji spisowej na stronie internetowej Narodowego Spisu Powszechnego. Osoby, które nie mają w domu komputera i internetu, mogą zgłosić się do urzędu dzielnicy i skorzystać z punktu do samospisu internetowego. Przez infolinię 22 279 99 99 można spisać się telefonicznie.  

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadza Główny Urząd Statystyczny.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Raport z anteny 09.04, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE