Spadają ceny mieszkań. W którym mieście mieszkania są najtańsze? [RAPORT]

2020-07-09 9:31 STAN
Przez pandemię spadły ceny mieszkań
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Przez pandemię spadły ceny mieszkań

Lokale czekają, ceny spadają. Z najnowszego raportu Expandera wynika, że stawki za najem mieszkania są coraz niższe. Powodem jest pandemia koronawirusa. Jak duża jest skala spadków cen?​ Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Ceny mieszkań spadają

W Częstochowie ceny są niższe o 9 proc. niż na początku roku, w Warszawie spadły już o 6 proc., a we Wrocławiu o 7 proc. Ogłoszenia dotyczące mieszkań "wiszą" w sieci nawet wiele tygodni. W związku z tą sytuacją właściciele decydują się na obniżenie cen. To jednak nie rozwiązuje sytuacji, bo chętnych wciąż brakuje.

Czytaj także: Która dzielnica Warszawy jest najbezpieczniejsza? Zobacz, gdzie możesz czuć się swobodnie!

- Wielu studentów uczy się zdalnie, więc uczą się w domu swoich rodziców, nie odbywają się spotkania biznesowe, więc krótkoterminowy najem też się nie odbywa - tłumaczy analityk Expandera, Jarosław Sadowski.

Kiedy mieszkania znów zdrożeją?

Zdaniem eksperta, taka sytuacja potrwa nawet do jesieni. Jeśli wtedy wróci normalny tryb nauczania i pracy, spadek cen się zatrzyma, bo wzrośnie popyt. Cały czas jednak najem jest mniej opłacalny niż posiadanie własnego mieszkania. Jego koszt jest średnio o 21 proc. wyższy niż wynosi rata kredytu hipotecznego.

- Jeśli chodzi o koszty najmu w maju, to w porównaniu z lutym spadły one aż w 11 z 15 miast. Skala spadków wynosi od -9% w Częstochowie do -1% w Katowicach. Ceny nie zmieniły się w Gdyni, Łodzi i Sosnowcu. Wzrosty zaobserwowaliśmy jedynie w Toruniu (+7%). We wszystkich badanych miastach ceny spadły średnio o 3% - wynika z raportu.

Czytaj także: Wzrost liczby bezrobotnych i biernych zawodowo. Z kłopotami mierzą się głównie kobiety

Koszty najmu w maju 2020 r. wg Expandera
Autor: expander.pl
Porównanie kosztów najmu i raty kredytu wg Expandera
Autor: expander.pl

- Wyliczenia sporządzono na podstawie 26 744 ogłoszeń cen najmu oraz 48 540 ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Powyższa analiza dotyczyła mieszkań występujących w ogłoszeniach internetowych w okresie od 1 do 31 maja 2020 r. Przeciętne koszty oznaczają medianę zbioru dla danego miasta - informuje Expander.

Wystartował system rowerowy BiKeR

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.