Spacery dźwiękowe po Warszawie Powstańczej! 10 odcinków o wydarzeniach z 1944 r.

2020-07-22 14:19

Przed 76. rocznicą Powstania Warszawskiego można odsłuchać 10 podcastów, poświęconych najważniejszym miejscom i wydarzeniom z tego okresu. Stworzono specjalną aplikację mobilną. "Można odkrywać historię w słuchawkach, nie wychodząc z domu w czasie epidemii". Dowiesz się więcej czytając ESKA.Warszawa.

Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z instytutem Adama Mickiewicza, przygotowały spacer z nową serią 10 podcastów, poświęconych najważniejszym miejscom i wydarzeniom z 1944 roku. Przed 76. rocznicą Powstania Warszawskiego, każdy może cofnąć się w czasie, odkrywając dla siebie najważniejsze historie i miejsca z tamtego okresu. Cykl podcastów "Unseen Soundwalks: Warsaw Rising '44" zawiera opowieści m.in.:

  • o walkach o budynek PASTY przy ul. Zielnej,
  • o barykadzie w Al. Jerozolimskich,
  • o Placu Napoleona (obecnie plac Powstańców Warszawy,
  • o budynku PKO, w którym mieścił się sztab Armii Krajowej

- To podcasty o historii, o tym, jak doszło do Powstania Warszawskiego, o tym, co robili kombatanci i o tym, jaka była wtedy Warszawa. Dzisiejsza Warszawa tylko częściowo przypomina tę przedwojenną, a dzięki takim projektom jesteśmy w stanie opowiedzieć coś więcej o Warszawie, której już nie ma  - mówi współtwórca akcji John Beauchamp z instytutu Adama Mickiewicza.

Pomysłodawcy stworzyli specjalną aplikację Echoes, gdzie jest dostępnych 10 audioprzewodników, w języku polskim i angielskim. Dzięki tej aplikacji w dobie koronawirusa chętni mogą odkrywać historię Warszawy, siedząc na kanapie w słuchawkach.

"Unseen Soundwalks: Warsaw Rising '44" będzie dostępny jako podcast na większości popularnych platform audio, ale seria audioprzewodników została zaprojektowana dla aplikacji geolokatywnej Echoes, w której wszystkie odcinki będą dostępne dla zwiedzających Warszawę.

Rusza modernizacja stadionu w Płocku

Jak długo przetrwałbyś jako bohater horroru?

Pytanie 1 z 10
Pukasz do drzwi mieszkania swojej drugiej połówki, ale okazuje się, że drzwi są otwarte, a w domu nikt nie odpowiada. Co robisz?