Kadr z nagrania

i

Autor: canva / fot.facebook.com/PeregrineProjectPoland

Zwierzęta

Sokoły wędrowne z PKiN. W gnieździe pojawiły się jaja!

2023-03-23 14:19

Wiosna w pełni! Już wkrótce w Warszawie pojawią się nowe sokoły. W gnieździe Franka i Gigi a Pałacu Kultury i Nauki pojawiły się już jajka! Sprawdziliśmy co słychać u Warszawskich sokołów.

Pierwsze jajka w gnieździe sokołów z Pałacu Kultury i Nauki!

Obecnie gniazdo, które znajduje się na szczycie PKiN, zamieszkuje para sokołów: Franek i Giga. Para zajęła to miejsce po poprzednikach. Sokoły Wars i Sawa odeszły do „krainy wiecznych łowów” w 2015 roku w wieku 19 i 20 lat.W gnieździe pod iglicą pojawiły się już 2 jaja – pierwsze 17, a drugie 19 marca. Inkubacja jaj trwa 32 dni, więc jeśli wszystko pójdzie z planem w drugiej połowie kwietnia pojawią się pisklaki!

Pomimo nazwy gatunkowej sokół wędrowny nie jest ptakiem migrującym. Dorosłe ptaki przez cały rok przebywają w okolicach swojego rewiru lęgowego. To przeważnie ptaki młode podejmują wędrówki. Jednak jeden z zeszłorocznych, adoptowanych młodych, Skalski, nadal przebywa w okolicy gniazda warszawskiej pary sokołów i z obserwacji Stowarzyszenia „Sokół" wynika, że młody ptak koniecznie chce uczestniczyć w życiu Franka i Gigi. Co więcej, Skalski ostatnio nie dał Frankowi zająć się jajem (co obejrzeć możenie na nagraniu poniżej). Czy to początek „dramy” w rodzinie sokołów?

Jeśli chcecie zobaczyć, co dzieje się u warszawskich sokołów to możecie to zrobić online. Podgląd na żywo z gniazda i okolic dostępny jest pod adresem http://www.peregrinus.pl/pl/warszawa-pkin

Sokoły wędrowne z PKiN

Franek został wyhodowany i wypuszczony ze sztucznego gniazda na kominie fabryki drożdży w Józefowie w 2008 roku. Samiec jest zaobrączkowany obrączką ornitologiczną koloru żółtego i obserwacyjną koloru czarnego ze znakami 2CD.

Giga wykluła się 15 maja 2013 r. w Głogowie, w gnieździe zlokalizowanym na kominie KGHM. Giga wychowała się z dwojgiem rodzeństwa siostrą Miedzianką i bratem Hutkiem. Otrzymała niebieską obrączkę obserwacyjną o znakach 8K i żółtą ornitologiczną.

Koziołek Gabryś pogryziony przez inne zwierzęta
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE