Śmieci zabójcze dla kanalizacji, czyli siedem błędów w toalecie

i

Autor: pixabay.com

Śmieci zabójcze dla kanalizacji, czyli siedem błędów w toalecie

2021-11-18 14:33

Warszawskie pogotowie kanalizacyjne rocznie przyjmuje od 1200 do prawie 1400 zgłoszeń. I choć awarii jest z roku na rok coraz mniej, wezwań od mieszkańców nie ubywa. Dotyczą one między innymi zatkanych rur kanalizacyjnych. Kto i co odpowiada za te zatory? Oto lista siedmiu błędów popełnianych najczęściej podczas korzystania z toalet.

W Warszawie podziemna sieć kanalizacyjna liczy aż 4 300 km – gdyby miejskie kanały ułożyć w jednej linii, sięgnęłyby one dalej niż do Dubaju czy chińskiej granicy. By tak rozwinięta sieć funkcjonowała prawidłowo, potrzebna jest dbałość o każdy jej metr. W Warszawie o sprawne i wydajne działanie kanalizacji troszczy się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, którego pracownicy codziennie kontrolują i czyszczą kanały przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Do porządkowania wpustów ulicznych używane są tzw. słonie, czyli specjalistyczne samochody wyposażone w długą rurę i silny magnes. Za pomocą magnesu pojazd ten unosi kratkę odpływową, a następnie przez długą rurę woda pod wysokim ciśnieniem wpuszczana jest do kanału. Nieco inne zadania mają do wykonania samochody ciśnieniowo-ssące WUKO. Ich działania polegają na oczyszczaniu kanałów – w ciągu roku poprawiają one drożność ok. 800 km rur. Co istotne, warszawska sieć kanalizacyjna jest też na bieżąco monitorowana – służą do tego kamery umieszczone na specjalnych samojezdnych wózkach.

Śmieci zabójcze dla kanalizacji, czyli siedem błędów w toalecie

i

Autor: mat.prasowe

Jako mieszkańcy często zapominamy jednak, że dbanie o sieć kanalizacyjną zaczyna się już w naszych domach. Średnio w ciągu doby do kanalizacji w Warszawie trafia ponad 530 mln litrów ścieków, które są następnie skutecznie oczyszczane przez 4 stołeczne oczyszczalnie „Czajka”, „Południe”, „Dębe” i „Pruszków”.  Niestety do muszli klozetowych trafia też to, co nigdy nie powinno się w nich znaleźć – śmieci.

Śmieci zabójcze dla kanalizacji, czyli siedem błędów w toalecie

i

Autor: mat.prasowe

1. Środki higieny

Błąd nr 1 to środki i przybory higieniczne. Chusteczki nawilżane, pieluchy, podpaski, tampony, nici dentystyczne, bandaże tylko z pozoru wyglądają jak przedmioty miękkie, które łatwo przemkną przez rury kanalizacyjne. Jednak nic bardziej mylnego – łączą się one w mocne sploty niezwykle trudne do przerwania, które w konsekwencji prowadzą do zatkania kanalizacji.

2. Plastik i metal

Czy wiesz, jakie szkody w rurach mogą wyrządzić patyczki higieniczne? Może i wyglądają one niewinnie, ale są w stanie spowodować ogromne szkody. Kiedy patyczki zatrzymają się w poprzek rur, gromadzą się na nich kolejne odpady takie jak: torebki foliowe, obudowy kostek zapachowych czy inne plastikowe śmieci. Do tego dochodzą też igły, kable, nakrętki lub całe butelki. Pamiętajmy, że niedopałki papierosów to także plastik znajdujący się w filtrach, który nie rozpuszcza się w wodzie. Połączenie takich przedmiotów w rurach kanalizacyjnych to gotowa recepta na zator sieci.

3. Jedzenie

Resztki ziemniaków z talerza? Kości z kurczaka? Niedojedzona zupa? Ogryzek? A może zepsute owoce? To odpadki, które podobnie jak fusy z kawy czy herbaty, powinno znaleźć się w odpowiednim koszu na śmieci, a niestety nagminnie trafiają do toalety. Wiele osób myśli, że to nic groźnego, tymczasem resztki jedzenia przyciągają gryzonie, które korzystają z takiego poczęstunku i chętniej oraz liczniej gromadzą się w kanałach. Śmieci organiczne powodują także namnażanie się w nich mikroorganizmów, które utrudniają prawidłowe procesy oczyszczania ścieków.

4. Chemia i przeterminowane leki

Fatalny wpływ na oczyszczanie ścieków mają także środki chemiczne. One z kolei szkodzą pożytecznym bakteriom, które odgrywają niezwykle ważną rolę w biologicznym etapie procesu oczyszczania. Tymczasem do kanalizacji trafiają farby, kleje, leki, a nawet zużyte baterie.

5. Materiały budowlane

O awarię w budynku nietrudno, kiedy do kanalizacji wyrzucane są materiały budowlane. Gips, piach, gruz, kawałki cementu, betonu czy zaprawy murarskiej opadają na dno kanału tworząc zwarte i trudne do usunięcia zatory.

6. Tłuszcze

Podziemną sieć kanalizacyjną można porównać do układu krwionośnego, a tłuszcze zachowują się w niej jak zły cholesterol odłożony w żyłach. Te wylane do toalety tężeją w niskiej temperaturze, osadzają się na ścianach kanałów i zmniejszają ich średnicę. Dla pracowników MPWiK to trudne zadanie, by usunąć je skutecznie z kanalizacji, gdyż tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie.

7. Tkaniny

Na kratach zatrzymujących odpady przed oczyszczeniem ścieków można też znaleźć elementy odzieży, zwłaszcza bieliznę, ale także zużyte ścierki, sznurki, a nawet buty.

Na tym lista błędów niestety się nie kończy – ogółem do kanalizacji w Warszawie trafia dziennie ok.  10 ton śmieci, a więc rocznie wyrzucanych jest 3,5 tysiąca ton odpadów, które nigdy nie powinny się w niej znaleźć.

Śmieci zabójcze dla kanalizacji, czyli siedem błędów w toalecie

i

Autor: mat.prasowe

Przypadający 19 listopada Światowy Dzień Toalet z jednej strony przypomina, że dostęp do urządzeń sanitarnych na świecie nie jest jeszcze powszechny i pozostaje w tej kwestii wiele do zrobienia. Z drugiej natomiast strony, w wielu krajach, gdzie nowoczesna kanalizacja jest ogólnodostępna, wyzwaniem staje się odpowiednia dbałość o nią. Zwłaszcza w tych miejscach, w których to my - użytkownicy za nią odpowiadamy. O tym właśnie przypomina coroczna kampania edukacyjna warszawskiego MPWiK, prowadzona od 2012 roku pod hasłem „Sedes to nie kosz na śmieci”.

Artykuł sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE