Mokotów

Słynne centrum handlowe zostanie zamknięte. Sprawdziliśmy, jak wygląda po 24 latach działalności

2023-04-11 15:33

Centrum handlowe "Land" które od 24 lat stoi u zbiegu Wałbrzyskiej i alei Harcerzy Rzeczypospolitej w Warszawie ma zostać wyburzone. W jego miejsce powstać ma kaskadowy biurowiec Ghelamco. Sprawdziliśmy, jak po 24 latach działalności obecnie wygląda popularny "Land" na Mokotowie.

Centrum handlowe „Land”

Zespół budynków Centrum Land, znajduje się w dzielnicy Mokotów przy ul. Wałbrzyskiej 11 u zbiegu Bałuty. Budowa tego kompleksu budynków rozpoczęła się w 1996, a zakończyła się w 1999 roku. Użytkowa powierzchnia sześciopiętrowych budynków sięga ponad 43 tys. metrów kwadratowych. Nieopodal znajdują się Centrum handlowe Land B, Centrum handlowe Land A i budynek Sonata nad Dolinką.Obecnie właścicielem terenu, na którym znajduje się CH „Land”, jest Ghelamco. Wiadomo, że firma chce wyburzyć stary obiekt, a w jego miejsce wybudować kompleks mixed-use. Inwestycja jest w fazie przygotowań i uzyskiwania zgód. Pojawiły się już pierwsze wizualizacje nowego budynku. Wstępna koncepcja przedstawiona przez pracownię JEMS Architekci składała się z kaskadowego biurowca z ponad 50-metrową dominantą. Nowa inwestycja oferować miała także przestrzeń pod handel i usługi. Według koncepcji autorstwa JEMS 52-metrowa dominanta stać będzie od strony ulicy Wałbrzyskiej i liczyć będzie 12 kondygnacji.

Jak wygląda CH Land obecnie?

Nie da się ukryć, że "Land" lata świetności ma już za sobą. Chyba największą nostalgie wzbudzają stare szyldy niedziałającej od wielu lat wypożyczalni płyt DVD sieci Beverly Hills. Samo centrum z zewnątrz wygląda dość obskurnie. Puste pawilony, obdrapane szyldy i brudne szyby nie robią takiego wrażenia jak w pierwszych latach istnienia. Nie oznacza to, że nikt tam już nie przychodzi, centrum nadal się cieszy popularnością wśród mieszkańców.

Placówka pocztowa w tym miejscu jest prawie zawsze zatłoczona i często ustawiają się do niej długie kolejki. Na miejscu nie ma typowej strefy gastronomicznej, ale jest cukiernia H.A. Ćwiek, kawiarnia "Espresso" i restauracja "Po Polsku", które często odwiedzane są przez mieszkańców. Dzieci, które przychodzą tu z rodzicami, zachwycają się oczkiem wodnym z kołem młyńskim, w którym pływają złote rybki i karpie koi.

W CH "Land" nie ma wielu przedstawicieli sieciówek. Jest tylko Pepco i Rossmann w większości znajdują się tu małe sklepy należące do prywatnych właścicieli i punkty usługowe - znajdziecie tu m.in zegarmistrza i punkt naprawy komputerów.Przechodząc alejkami starego centrum, można zobaczyć wiele pustych lokali i informacje o tym, że niektóre sklepy przenoszą się w inne lokalizacje. To właśnie puste lokale na pierwszym piętrze świadczą o tym, że kiedyś bardzo popularne centrum handlowe niedługo zniknie z mapy Warszawy.

Kiedy zamknięcie Centrum Handlowego "Land"?

Zapytałam właścicieli lokali o to, jak pracuje się w CH Land. Właściciel biura turystycznego Land od 2015 roku powiedział nam, że "najgorsza jest niepewność związana z brakiem konkretnych informacji, dotyczących przyszłości budynku". Informacje o zmianach właścicieli i dalszych losów budynku pojawiały się w formie plotek i domysłów od wielu lat a brakuje konkretów, na podstawie których właściciele lokali mogą planować dalsze kroki na przyszłość. Jak dowiedziałam się nieoficjalnie od właścicielki innego lokalu, informacje przekazywane przez administratorów budynku wskazują, że budynek CH „Land” będzie otwarty do końca roku. W sierpniu 2022 zamknięta została jedna część centrum handlowego Land A.

Plebiscyt Warszawiaki 2022. Oto najlepsze dzielnice w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE