Mity dotyczące koronawirusa

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Słońce leczy koronawirusa, a ibuprofen szkodzi zakażonym? Specjalista obala mity [#StopFakeNews]

2020-05-11 11:52

Słońce może wyleczyć koronawirusa, ibuprofen szkodzi zakażonym, a gigantyczne firmy wywołały koronawirusa, by zarabiać na szczepionkach. W sieci pełno informacji na ten temat. Każdy z nas słyszał coś od znajomego cioci, który pracuje w rządzie. Same sprawdzone źródła. Pandemia koronawirusa trwa już kilka miesięcy, a fake newsów... wciąż przybywa. Nie daj się nabrać, wyjaśniamy wątpliwości na ESKA Warszawa!

Koronawirus - fake newsy

Już na początku pandemii pełno było nieprawdziwych informacji dotyczących koronawirusa, m.in. o zamykaniu granic miast i przepustkach na zakupy. Z każdym kolejnym dniem trwania pandemii, w internecie pojawiają się nowe teorie spiskowe i "sprawdzone informacje". Rząd po raz kolejny postanowił uruchomić akcję, która ma rozwiewać wątpliwości. Na stronie rządu opublikowano komentarze prof. Andrzeja Horbana - eksperta w dziedzinie chorób zakaźnych, który obala mity związane z koronawirusem. Przedstawiamy kilka z nich.

Koronawirus - teorie spiskowe o 5G i korporacjach farmaceutycznych.

W internecie możemy znaleźć mnóstwo teorii spiskowych dotyczących pojawienia się koronawirusa. Wśród nich m.in. informacje o tym, że to technologia 5G, która od dzisiaj jest dostępna w Warszawie i sześciu innych polskich miastach odpowiada za pojawienie się i rozprzestrzenianie koronawirusa. - Żadna technologia nie wpływa na wirusa, ani na jego rozprzestrzenianie się, ani jego życie - bo wirus jest właściwie materią nieożywioną. To jest całkowicie nieuzasadnione - skomentował krótko prof. Horban. Jeśli nie 5G to może... gigantyczne korporacje farmaceutyczne, które chciały zarobić na szczepionkach? - Bzdura. Jest propagowana przez ruchy antyszczepionkowe - informuje prof. Horban.

Lekarstwa na koronawirusa

Jak pewnie czytaliście już w mediach, lek na koronawirusa już istnieje, ale jest ukrywany. - Rzeczywistym przełomem będzie znalezienie szczepionki. Nie mamy jej jeszcze. W tej chwili testowane są różne substancje, ale nie mamy rozstrzygających wyników, nie mamy przełomu - informuje specjalista.
Ale jeśli nie wierzycie, może warto spróbować terapii słońcem? W tej teorii jest trochę prawdy. - Jeśli Słońce będzie działało jak dotychczas, czyli będzie przepuszczane przez atmosferę ziemska więcej promieni UV, to transmisja wirusa będzie znacznie zmniejszona. Bo promienie UV degradują materiał biologiczny. (...) W związku z tym przypuszczamy, że w lecie będzie mniej zakażeń, bo będzie więcej promieni UV, a jesienią będziemy mieli nawrót epidemii - tłumaczy prof. Horban. Specjalista skomentował też popularne informacje dotyczące zażywania ibuprofenu, który miałby szkodzić osobom zarażonym. Jak podkreślił - zażywanie wszystkich środków, nawet wody, może powodować skutki uboczne, ale do tej pory nie ma informacji, które potwierdzałyby, że ibuprofen ma wpływ na chorobę wywoływaną koronawirusem.

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?

Maseczka może nam zaszkodzić?

Dzięki maseczce ograniczymy ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nosząc ją, dbamy o to, żeby ktoś nie zaraził się od nas. Istnieje ryzyko, że na naszej maseczce zgromadzą się bakterie i wirusy, ale nie możemy zarazić się nimi ponownie. Nasz organizm jest przyzwyczajony do tych organizmów, które żyją w nas. Jeśli będziemy pamiętali o zmianie lub praniu maseczek - nie będą dla nas szkodliwe.

W Polsce nie przybywa zgonów?

Jeżeli będziemy odnosili liczbę osób, które zmarły z powodu tej infekcji do liczby osób żyjących na danym terenie, to rzeczywiście ta śmiertelność jest relatywnie nie duża. Proszę zwrócić uwage, że w Polsce żyje 38 milionów ludzi. Jeżeli odniesiemy tę wartość do liczby osób, które zachorowały w sposób jawny klinicznie na tę chorobę, to już te odsetki robią się dużo, dużo większe - mówi prof. Andrzej Chorban. Okazuje się, że koronawirus zabija aż 10 procent wszystkich zakażonych.

Czy koronawirus jest na wszystkich przedmiotach?

Koronawirus jest wszędzie tam, gdzie jest osoba zarażona koronawirusem, ale nie ma dokładnych informacji dotyczących tego, jak długo utrzymuje się na poszczególnych przedmiotach. - Dywagacje na temat tego, ile czasu wirus utrzymuje się na określonych powierzchniach, są podobne do tych: ile diabłów znajduje się na ostrzu igły. To nie ma żadnego znaczenia. Ważne jest to, jak my postępujemy - mówi prof. Horban.

Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie GIS i Kancelarii Premiera.

Sonda
Czy wierzysz, że sieć 5G ma związek z koronawirusem?

Przeczytaj także:

>>> Czy lato może zatrzymać koronawirusa? Prof. Horban tłumaczy

>>> Wiemy, dlaczego dane o zgonach w Polsce nie są wyższe. Ile osób naprawdę zabija COVID-19?

>>> Czy koronawirusa wywołały wielkie korporacje? Specjalista nie ma wątpliwości

>>> Czy nosząc maseczkę zwiększamy ryzyko zachorowania na koronawirusa? Prawda czy fałsz?

>>> Czy ibuprofen szkodzi chorym na koronawirusa? Są oficjalne informacje z Polski [WIDEO]

>>> Czy koronawirus jest wszędzie? Czy długo utrzymuje się na przedmiotach?

COŚ DOBREGO #21