Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy

i

Autor: Facebook/Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy

Ślady dinozaurów na Mazowszu! Mogą mieć nawet 200 mln lat [ZDJĘCIA]

2021-12-13 20:43

Na Mazowszu odnaleziono ślady dinozaurów! Zdaniem ekspertów - to najlepiej z dotychczas opisanych tropów w Polsce. Ślady mogą mieć nawet 200 milionów lat, jednak wciąż da się z nich wiele odczytać. Co wiemy o odkryciu naukowców?

Ślady dinozaurów na Mazowszu

Wyjątkowe odkrycie na Mazowszu! W Borkowicach koło Przysuchy naukowcy odnaleźli ślady dinozaurów! Zdaniem badaczy z Państwowego Instytutu Geologicznego mogą one pochodzić sprzed blisko 200 milionów lat. Jak mówi geolog, profesor Grzegorz Pieńkowski - odkryto bardzo dobrze zachowane tropy.

- Na podstawie tego ułamka znalezisk, które do tej pory odkryliśmy, możemy mówić o siedmiu gatunkach dinozaurów, siedmiu gatunkach tych zwierząt, które przechadzały się po wyschniętej lagunie - mówi Grzegorz Pieńkowski.

Niesamowite odkrycie naukowców

Największy ze znalezionych tropów dinozaura ma blisko 40 centymetrów. - To jest drapieżnik. Być może spokrewniony z modelem dilofozaura. Miałby on około 6 m długości. Był sporym drapieżnikiem. Wczesnym dosyć, jak na rozwój tej grupy. Potem wyrosły z tych zwierząt znacznie większe okazy - dodaje Grzegorz Pieńkowski.

Naukowcy odkryli także ślady 3 4-metrowej długości dinozaurów roślinożernych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Zdobywając 7/10 możesz mówić o życiowym sukcesie

Pytanie 1 z 10
Który z poniższych najwięcej razy wygrywał ligę NBA?
Afera w galerii w Zamościu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE