Wieliszew

i

Autor: Autorstwa Gmina Wieliszew - Praca własna, CC BY 3.0 Wieliszew koło Warszawy

mieszkalnictwo

Setki mieszkań na tani wynajem. Podwarszawska gmina chce przyciągnąć nowych mieszkańców, szczególnie nauczycieli czy lekarzy

2023-12-07 12:23

400 mieszkań na tani wynajem z możliwością dojścia do ich własności. Taką inwestycję na działce skarbu państwa planuje w przyszłym roku gmina Wieliszew. Jak podała "Gazeta Wyborcza", powstaną trzypiętrowe bloki z podziemnymi garażami. Czynsz ma wynieść ok. 16 zł za metr. To o kilkanaście złotych mniej, niż w nowych inwestycjach TBS w Warszawie, w których nie ma możliwości wykupu mieszkania. Władzom podwarszawskiej gminy zależy na przyciągnięciu nowych mieszkańców, szczególnie nauczycieli czy lekarzy, którzy mogliby pracować na miejscu.

- Jako podwarszawska gmina jesteśmy beneficjentem bliskości Warszawy, ale jest też druga strona medalu. Warszawski rynek pracy wchłania specjalistów. Jest ogromna konkurencja, a my potrzebujemy nauczycieli, pracowników medycznych, ale też mieszkańców, którzy tu będą płacić podatki. Bo to oznacza rozwój gminy. Ale wielu młodych nie stać teraz na najem komercyjny, na kupno mieszkania, jest spora nisza do zagospodarowania. Próbujemy też zatrzymać mieszkańców, by nie wyprowadzali się do Warszawy - wyjaśnił w rozmowie ze stołeczną "Gazetą Wyborczą" wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki. W ciągu 10 lat (w latach 2011-21) liczba ludności Wieliszewa wzrosła o rekordowe 66 proc.

Nowe mieszkania na wynajem w Wieliszewie koło Warszawy

Dlatego gmina w 2024 roku rozpocznie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej budowę bloków z podziemnymi garażami, w sumie ma powstać ponad 400 mieszkań na tani wynajem. Wójt Wieliszewa szacuje, że czynsz będzie wynosił 16–17 zł za metr. "To o kilkanaście złotych taniej niż w nowych inwestycjach TBS w Warszawie, w których nie ma możliwości wykupu mieszkania" - podkreśla "GW". Składanie wniosków o mieszkania ma rozpocząć się w grudniu 2023.

Co ciekawe, z oferty tanich mieszkań mogą skorzystać także mieszkańcy okolicznych gmin, w tym Warszawy. Wiadomo, że na dodatkowe punkty w procedurze mogą liczyć przedstawiciele zawodów medycznych, a także nauczyciele.

Warszawskie osiedle w grze:

Dudziarska osiedle - Zakazane Miejsca