Ścieżka rowerowa w okolicy jest brudna? Zgłoś, miasto posprząta!

2022-09-01 11:29
Ścieżka rowerowa w okolicy jest brudna? Zgłoś, miasto posprząta!
Autor: Urząd miasta stołecznego Warszawy Ścieżka rowerowa w okolicy jest brudna? Zgłoś, miasto posprząta!

Miasto rusza z generalnymi porządkami na ścieżkach rowerowych. Trasy dla rowerów będą czyszczone nie tylko ze względów estetycznych, ale także bezpieczeństwa. Każdy może też zgłosić, że ścieżka w okolicy wymaga uporządkowania. Jak to zrobić?

Miasto porządkuje ścieżki rowerowe

Wraz z początkiem września Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) rozpoczyna sprzątanie ścieżek rowerowych. Chodzi nie tylko o czystość tras, ale też komfort i bezpieczeństwo osób, które korzystają z nich na rowerach, hulajnogach, deskorolkach i rolkach.

Czytaj także: Nowa funkcja w aplikacji Warszawa19115. Duże wsparcie dla zapominalskich

Do usunięcia jest piasek, niebezpieczne rozbite szkło, śmieci, a nawet przerastająca trawa, która może utrudniać jazdę. Dla jak najlepszego efektu firmy sprzątające wykorzystują mechaniczne zamiatarki, które na mokro czyszczą całą szerokość ścieżki. Prace realizują także tradycyjnie ekipy porządkowe wyposażone w miotły. 

Zgłoś zanieczyszczenie

Oprócz planowego sprzątania dróg rowerowych, które potrwa cały wrzesień, ścieżki w ciągu roku oczyszczane są także interwencyjnie. Grupy szybkiego reagowania ZOM są wysyłane w miejsca wskazane przez kontrolerów ZOM, którzy codziennie monitorują miasto pod kątem czystości. Bardzo pomocne są również zgłoszenia od mieszkańców przekazywane do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za sprzątanie ścieżek rowerowych, które znajdują się wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Czystością pozostałych tras dla jednośladów zajmują się inni zarządcy terenów, m.in. urzędy dzielnic oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Rowerem po stolicy

Warszawa dba o to, by rowerzyści mogli korzystać z jak najlepiej dostosowanej infrastruktury. Od 2019 r. długość dróg dla rowerów zwiększyła się w stolicy o ponad 130 km. Uzupełniono m.in. część brakujących fragmentów tras na ul. Marszałkowskiej. Od maja tego roku cykliści mogą też korzystać z naziemnych przejazdów przy odnowionym rondzie Dmowskiego. To jeden z projektów w ramach Nowego Centrum Warszawy - prezydenckiego programu przekształcenia ulic i placów w ścisłym centrum miasta w przestrzeń przyjazną, estetyczną, zieloną i bezpieczną dla wszystkich użytkowników. Niedawno Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął pierwsze prace przy placu Trzech Krzyży, gdzie również uzupełniony zostanie ważny fragment drogi rowerowej, a także na ul. Starzyńskiego, gdzie powstaje ostatni brakujący fragment rowerowej trasy z Bródna do centrum.

Czytaj także: Ścieżka rowerowa jak jezdnia lub torowisko. Nowe przepisy oznaczają istotne zmiany!

Od ponad dekady warszawiacy mogą korzystać z miejskich rowerów Veturilo. W poprzednim sezonie wypożyczano je łącznie ponad 3,3 mln razy, a skorzystało z nich ponad 132 tys. osób.

O popularności jednośladów w Warszawie świadczą też projekty w budżecie obywatelskim. W tegorocznej edycji, podobnie jak rok temu, jednymi z najczęściej wybieranych przez mieszkańców pomysłów były te dotyczące infrastruktury rowerowej.

DESERY BEZ CUKRU, GRZECHY KIEROWCÓW, JEREMY SOCHAN, MANESKIN - ESKA XD #056

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Sprawdzian na 1 września. To wie nawet dziecko

Pytanie 1 z 15
W Polsce góry są na…?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE