Ścieki znów płyną do Czajki:Trwają testy nowego kolektora. Czy prace są legalne?

2020-12-14 16:27
Awaria w oczyszczalni ścieków Czajka
Autor: Facebook/Rafał Trzaskowski Awaria w oczyszczalni ścieków Czajka. Ratusz ustala przyczynę awarii. Ścieki wciąż spadają do Wisły

Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy płyną już do oczyszczalni Czajka - pod dnem Wisły. Wodociągowcy uruchomili tym samym pierwszą nitkę alternatywnego systemu. Do tej pory awaryjnie nieczystości tłoczono rurą na moście pontonowym.

Awantura przed oczyszczalnią Czajka

Ścieki płyną do oczyszczalni Czajka

Ścieki znów płyną do oczyszczalni Czajka. Trwają testy nowego kolektora. - Prace trwały ponad miesiąc, 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. W ciągu 34 dni wykonano 792 metry przewiertu i ułożono w nim rurociąg stalowy - mówi Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.

Czytaj także: Kolejna awaria w oczyszczalni Czajka. Ścieki znów płyną do Wisły

Nowy kolektor jest nielegalny?

Jednak przedsiębiorstwo Wody Polskie ma poważne wątpliwości, co do wydolności i legalności systemu. Prezes Przemysław Daca wytyka, że nie zwrócono się m.in. o zgodę na przekroczenie wałów przeciwpowodziowych podczas budowy instalacji. - MPWiK firma to przekroczyła bez naszego pozwolenia, więc nie możemy wziąć za to odpowiedzialności, nie wiemy w jaki sposób to zrobili, więc naszym zdaniem ta instalacja jest bezprawna i poinformowaliśmy o tym odpowiednie służby, prokuraturę - tłumaczy Przemysław Daca.

Czytaj także: Most pontonowy na Wiśle: Trwają próby obciążeniowe [AWARIA OCZYSZCZALNI CZAJKA]

Takich wątpliwości nie ma jednak ratusz. - Wszystkie obecne prace są wykonywane zgodnie z nakazem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jeśli tutaj są jakiekolwiek wątpliwości ze strony prezesa Wód Polskich, to są tak naprawdę podważane decyzje Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego - podkreśla Karolina Gałecka.

Jeśli chodzi o wydolność - będzie ona większa. Ratusz ogłosił już przetarg na budowę drugiej nitki rurociągu pod dnem rzeki.

Most pontonowy rozebrany?

Wraz z testami nowego kolektora zapowiedziano rozbiórkę mostu pontonowego. - Zakończyliśmy prace nad nowym przewiertem pod Wisłą. Testujemy nowy kolektor, ścieki płyną już nim do Czajka. Lada dzień wojsko rozbierze tymczasowy most pontonowy i ruszą prace nad drugim przewiertem. Dziękuję wojsku, MPWiK i wszystkim służbom za współpracę - poinformował na Twitterze Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE