Samochody elektryczne - w Warszawie na jedną ładowarkę przypada aż 19!

2021-07-22 8:06
Samochód elektryczny
Autor: pixabay.com Samochód elektryczny

W Warszawie są 124 stacje ładowania samochodów elektrycznych z 226 punktami ładowania. Do końca ubiegłego roku w stolicy było zarejestrowanych niemal 4,3 tys. samochodów elektrycznych, czyli na jeden punkt ładowania przypada 19 aut.

Będzie więcej stacji ładowania w Warszawie

Na koniec 2019 r. w stolicy funkcjonowały 54 stacje z 144 punktami ładowania. Zaś według stanu na dzień 10 maja 2021 r. liczba dopuszczonych do eksploatacji ogólnodostępnych stacji ładowania na terenie miasta wynosi 124, z 226 punktami ładowania – poinformował ratusz w odpowiedzi na interpelacje radnych.

Wyjaśnił, że zgodnie z danymi pozyskanymi z Urzędu Dozoru Technicznego w Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych (EIPA) w mieście zostało już zarejestrowanych 280 punktów ładowania. Oznacza to, że liczba dopuszczonych do eksploatacji ogólnodostępnych stacji ładowania niebawem zwiększy się po przeprowadzeniu badań UDT z wynikiem pozytywnym.

Przypomniał, że w grudniu rada miasta przyjęła "Plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na obszarze m.st. Warszawy". Przewiduje on zainstalowanie w 408 ogólnodostępnych stacjach na terenie wszystkich dzielnic łącznie 816 punktów ładowania.

Kalarepa - właściwości i zastosowanie kalarepki w kuchni

4,3 tys. aut elektrycznych w Warszawie

Ratusz zapewnił, że sieć stacji, która powstanie zgodnie z przyjętym planem, będzie bazować na nowoczesnych, wolnostojących, dwustanowiskowych ładowarkach oferujących zestandaryzowane rozwiązania techniczne. Pozwolą one na ładowanie pełnej gamy pojazdów elektrycznych i hybrydowych oferowanych przez różnych producentów.

W skład dostępnych punktów ładowania wchodzą też te zlokalizowane na parkingach P+R. Dzięki temu kierowcy mają do dyspozycji 26 punktów ładowania na dziewięciu parkingach zarządzanych przez Zarząd Transportu Miejskiego, mieszczących się w różnych częściach Warszawy. Korzystanie z tych punktów jest bezpłatne.

W Warszawie na koniec ubiegłego roku było zarejestrowanych niemal 4,3 tys. osobowych samochodów elektrycznych. Zatem na jeden punkt ładowania przypada 19 aut. Jedno ładowanie trwa od 20 do 30 minut.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE