Są pierwsze zatrzymania za znieważenie warszawskich pomnikow. Chodzi o flagi LGBT

2020-08-04 16:51

Są pierwsze zatrzymania za znieważenie warszawskich pomników. Poinformowała o tym Komenda Stołeczna Policji. Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Pierwsze zatrzymania ws. tęczowych flag na pomnikach

- W związku z obrazą uczuć religijnych i znieważeniem warszawskich pomników, stołeczni policjanci do sprawy zatrzymali pierwsze osoby podejrzane. Trafiły one do policyjnego aresztu. Czynności trwają. Zatrzymanie pozostałych to jedynie kwestia czasu - informuje Komenda Stołeczna Policji.

Czytaj także: Tęczowa flaga na warszawskich pomnikach. Jest zawiadomienie do prokuratury

Tęczowe flagi na pomnikach

Do zdarzenia doszło w ubiegły wtorek. Już w środę do prokuratury trafiło zawiadomienie ws. popełnienia przestępstwa. Chodzi o ubranie kilku warszawskich pomników w tęczowe flagi i maseczki z anarchistycznymi symbolami. Symbole pojawiły się m.in.:

  • na pomniku Syrenki na Powiślu,
  • na pomniku Mikołaja Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu,
  • na pomniku Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża.

Czytaj także: Protest kobiet w Warszawie: Nie godzą się na przemoc domową [GALERIA]

To manifest przeciwko dyskryminacji środowiska LGBT. Na pomnikach znalazła się kartka z następującym napisem.

- Pamięci poległych w walce z codzienną nienawiścią. Tych, którzy mieli siłę, by skoczyć w ciemność dodając wiary w lepszą przyszłość osobom, którym państwo zabrało wolność i bezpieczeństwo. Wzywająca do otwartej wojny przeciw dyskryminacji. Nakazująca nie prosić, nigdy więcej nie błagać o szacunek i litość. To miasto jest nas wszystkich - czytamy na kartce przyklejonej do pomnika.

LGBT to ludzie - Protest na spotkaniu z Beatą Szydło w Tarnowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE