BO

i

Autor: UM Warszawa

budżet obywatelski

Ruszyła kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Warszawie. Każdy może zgłosić swój pomysł na zmiany

2023-12-01 15:51

Od 1 grudnia można zgłaszać projekty do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę – 105 782 530 zł. Ten etap potrwa do 25 stycznia 2024 r.

"Za nami pierwsza dekada budżetu obywatelskiego. Dzięki mieszkankom i mieszkańcom Warszawy zrealizowaliśmy wiele ciekawych pomysłów. Każdy zgłoszony projekt to nowa opowieść o stolicy, o potrzebach warszawianek i warszawiaków, o ich kreatywności. Każdy oddany głos podczas tury głosowania to sygnał o gotowości do ulepszania miasta" – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Rusza kolejna edycja warszawskiego budżetu obywatelskiego

Dzięki pomysłom, zgłaszanym przez mieszkańców Miasto zrealizowało blisko 4,5 tysiąca projektów. W minionych edycjach wybierano głównie propozycje edukacyjne i sportowe (warsztaty, wykłady, zajęcia ruchowe) oraz architektoniczne czyli miejsca aktywności dla dorosłych i dzieci, modernizację boisk i skwerów. W ostatnich latach przeważały inicjatywy „zielone”, tj. rozbetonowania i nasadzenia.

"Od wielu lat budżet obywatelski jest narzędziem, które wskazuje aktualne potrzeby mieszkańców Warszawy. Pozwala wyznaczyć wspólne cele, jednoczy i aktywizuje. Jak co roku, liczymy na kreatywność warszawianek i warszawiaków. Warto porozmawiać z sąsiadami o tym, czego brakuje w Waszej okolicy" – zachęca Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy.

Każdy może zgłosić swój pomysł

Każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić pomysł, jak ulepszyć własne otoczenie, dzielnicę, ulubione miejsce. Wybrane w głosowaniu projekty są później realizowane przez miasto. I tak zgłoszony w 2019 roku pawilon sąsiedzki na Sadybie był dzisiaj miejscem konferencji prasowej inaugurującej tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego.

"Projekt przewidywał zorganizowanie lokalu integracyjnego w specjalnie wybudowanym pawilonie parkowym, w którym obecnie się znajdujemy. Zależało nam na stworzeniu miejsca łączącego pokolenia, integrującego mieszkańców dzielnicy. Potrzebowaliśmy przestrzeni, gdzie każdy może spotkać się ze znajomymi i poznać nieznajomych, pograć w gry towarzyskie, przedstawić własne dokonania, zorganizować wystawę, odczyt, prezentację, wziąć udział w bezpłatnych zajęciach" – wymienia Katarzyna Molska, architektka oraz autorka projektu na Skwerze Ormiańskim.

Zgłoszenia do 11. edycji można wysyłać przez stronę internetową budżetu obywatelskiego m.st. Warszawy lub w tradycyjnej, papierowej formie w wybranym urzędzie dzielnicy.

W tych miejscach w Warszawie kręcono serialu "Ślepnąc od świateł"

Najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Europie? Warszawa Zachodnia rośnie w oczach