Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Nowe przepisy. Na myjni samoobsługowej dostaniesz paragon

2023-02-05 19:02

Ministerstwo Finansów zadecydowało o konieczności zamontowania urządzeń fiskalnych i prowadzenia ewidencji sprzedaży na myjniach. Konieczność wydania paragonu za usługę dotyczy również samoobsługowych myjni. Sprawdźcie, od kiedy za umycie auta powinniście dostać paragon i w jakiej formie.

Paragon na myjni

Podatnicy prowadzący działalność w branży myjni samochodowych mieli obowiązek zamontowania urządzeń fiskalnych na myjniach, także samoobsługowych. Obmywając na myjni samoobsługowej samochód za 5 zł otrzymać powinniście paragon za usługę. Decyzja o wprowadzeniu kas na myjniach była podjęta jeszcze w zeszłym roku, ale ze względu na problemy techniczne ostateczny termin na wprowadzenia kas fiskalnych został przeniesiony na 01 lutego 2023 r.

Obecnie kasę fiskalną musi mieć każde stanowisko na myjni samoobsługowej. Jest jednak jedna różnica. Urządzenie na myjni nie musi drukować paragonów – wystarczy, że pokaże go nam przez 30 sekund na ekranie. Skąd ta różnica? Po pierwsze na stanowiskach panują trudne warunki, wilgoć nie sprzyja drukarkom, dlatego zdecydowano się na inne rozwiązanie.Ministerstwo Finansów zgodziło się na zastosowanie rozwiązania w postaci wyświetlenia paragonu. Na takie rozwiązanie zezwala prawo. Zgodnie z zapisami paragonu nie trzeba drukować, jeśli pokaże się go klientowi. Możliwość zapoznania się na wyświetlaczu kasy z danymi paragonu ma zastąpić klasyczny papierowy paragon na myjniach. Wersję elektroniczną paragonu będą wyświetlały urządzenia fiskalne z homologacją. Rozporządzenie dokładnie określa, że wyświetlacz kasy musi pokazywać dane paragonu przez 30 sekund.

Paragon zawierać musi: numer kasy, numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika, datę sprzedaży, numer paragonu, łączną wartość sprzedaży brutto, łączną kwotę podatku, typ formy płatności.

Będą podwyżki dla strażników miejskich? Trzaskowski odpowiada
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE