Rusza kwalifikacja wojskowa w Warszawie

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Rusza kwalifikacja wojskowa w Warszawie

Rusza kwalifikacja wojskowa w Warszawie. Kto się nie stawi, dostanie karę

2020-01-30 10:26

Wojsko nie jest obowiązkowe, ale komisja - już tak! I jak przekonują urzędnicy, nie ma się czego bać. Powstał specjalny film edukacyjny, który ma przybliżyć młodzieży temat kwalifikacji wojskowej. Warto się zainteresować, bo kto się nie stawi przed komisją, może spodziewać się kary.

Jak wygląda komisja wojskowa, czy można zmienić jej termin i jak się do niej przygotować - m.in. o tym opowiada film edukacyjny, który dziś miał swoją premierę. Póki co zobaczyli go wybrani, ale wkrótce trafi do wszystkich szkół średnich, a także do mediów społecznościowych.

- Ten film odpowiada na wszystkie nurtujące pytania. Chcemy, aby młodzi ludzie nie bali się kontaktu z komisjami wojskowymi -
tłumaczy Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Wezwania na komisję muszą się spodziewać głównie mężczyźni urodzeni w 2001 roku. Ale także osoby ze starszych roczników, które do tej pory nie stawiły się na komisję. Należy pamiętać, że jeśli dostaniemy kategorię A, oznaczającą, że jesteśmy zdolni do służby - nie musimy iść do wojska. Obowiązek służby wojskowej został zdjęty w 2009 roku. Od tamtej pory żołnierzami zostają wyłącznie ochotnicy.

- To nie jest "bilet do wojska". Rejestruje się młodego człowieka jako tego, który w czasie sytuacji kryzysowej jest zdolny pełnić
 służbę wojskową - tłumaczy sekretarz Warszawy, Marcin Wojdat.

Jak przekonuje szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie, jednak warto zastanowić się nad służbą.

- Oprócz tego, że wojsko daje wikt i opierunek, to także daje pieniądze na to, żeby podchorąży miał czas i miejsce, żeby wyjść sobie na dyskotekę - zachęcał płk Zdzisław Małkowski.

W Warszawie kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 10 lutego. Wezwanie otrzyma ponad 7 tys. osób. Przed komisje lekarskie zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w roku 2001 (rocznik podstawowy). Ponadto wezwania otrzymają mężczyźni z rocznika 1999 – 2000 uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej, a także urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Kolejna grupę stanowią kobiety, które posiadają wykształcenie przydatne dla Sił Zbrojnych RP (farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria, psychologia, medycyna) wskazane przez wojskowych komendantów uzupełnień. Do kwalifikacji mogą się zgłosić również ochotniczki i ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, jeżeli nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Sonda
Czy służba wojskowa powinna być obowiązkowa?