metro

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Ważne

Rower w metrze w Warszawie. Jak i czy w ogóle można go przewozić?

2023-03-21 21:30

Metro w Warszawie przewozi codziennie nawet setki tysięcy pasażerów. Część z nich wsiada do pociągów z rowerami, choć nierzadko zastanawia się przy tym, czy w ogóle może to robić. Jakie zasady w tym zakresie obowiązują?

Metro w Warszawie - czy można przewozić rower bez mandatu?

Jako że nadchodzą cieplejsze, wiosenne dni, wielu warszawiaków przesiądzie się na rowery. Niestety, czasami warunki pogodowe sprawiają, że powrót do domu tym samym środkiem transportu jest niemożliwy. Wtedy wielu mieszkańców miasta wybiera metro. Czy jednak można nim bez problemów przewozić rower?

W komunikacji miejskiej możesz przewozić rower. Pamiętaj, że przewóz roweru to przywilej, który powinien być wykorzystywany w wyjątkowych okolicznościach, takich jak awaria jednośladu czy załamanie pogody. Właściciel roweru jest zobowiązany do zwolnienia miejsca zajmowanego przez rower na każde żądanie pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym - przekazali przedstawiciele miasta poprzez serwis Warszawa 19115.

Gdy wsiadamy z rowerem do komunikacji miejskiej, powinniśmy uważać, aby nie pobrudzić innych pasażerów ani nie zablokować drzwi wyjściowych. Najlepszym pomysłem będzie więc przemieszczanie się poza godzinami szczytu.

Czytaj również: Towarowa 22 niczym miasto przyszłości. Będą biura, mieszkania i nowy park

- W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom (również rowerzystom), obsługa pojazdu, nadzór ruchu czy kontrolerzy biletów mogą wydawać stosowne wskazówki, którym pasażerowie powinni się podporządkować - podkreślają przedstawiciele miasta.

Metro w Warszawie - gdzie wejść z rowerem?

Wsiadając do wagonu metra z rowerem, nie powinniśmy wybierać losowych drzwi. Należy pamiętać, że miejsce do przewożenia rowerów znajduje się wyłącznie w pierwszych i ostatnich drzwiach składu.

Zobacz, jak wyglądają pociągi warszawskiego metra dla Kijowa:

Trzaskowski komentuje kryzys samobójstw w Warszawie. Będą zabezpieczenia w metrze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE