Rocznica powstania w Getcie Warszawskim 2021 - data i miejsce obchodów

i

Autor: Ziemowit Cabanek flickr.ocm Muzeum POLIN

Rocznica powstania w Getcie Warszawskim 2021 - data i miejsce obchodów

2021-04-19 14:56

Będzie to już 78 rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Obchody jak co roku skupią się na przywołaniu pamięci o warszawskich Żydach, którzy walczyli i polegli w walce z okupantami. W naszym artykule znajdziecie wszystkie informacje o dacie i miejscu rocznicowych uroczystości.

Rocznica powstania w Getcie Warszawskim 2021 będzie kolejną okazją do wspomnienia heroicznej walki żydowskich powstańców z getta. Zryw miał miejsce w 1943 roku na terenie wydzielonego przez okupantów zamkniętego obszaru, gdzie skupiono warszawską ludność żydowską. To powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko hitlerowcom oraz pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Trzecią Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Tragiczny bilans powstania wyniósł co najmniej 56 065 zabitych lub schwytanych. Od tamtych wydarzeń mija już 78 lat, lecz pamięć o walkach jest wciąż żywa. jej kultywowanie jest możliwe między innymi dzięki rocznicowym uroczystościom. Warto wiedzieć, kiedy i gdzie odbędą się w tym roku.

Kiedy jest rocznica powstania w getcie warszawskim?

Powstanie na terenie warszawskiego getta wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do do 16 maja. W tym roku 19 kwietnia wypada w poniedziałek. Należy jednak pamiętać, że już 18 kwietnia rusza związana z obchodami akcja Żonkile.

Gdzie będą obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim?

Główne uroczystości rocznicy powstania w warszawskim getcie tradycyjnie odbywają się pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tak będzie i tym razem. Pomnik znajduje się przy ul. Zamenhofa i al. Ireny Sendlerowej, nieopodal Muzeum Polin. W tym roku uroczystości pod pomnikiem odbywać się będą w reżimie sanitarnym. Będą jednak transmitowane online 19 kwietnia o godzinie 12:00. Pełen program obchodów znajdziecie na stronie Muzeum Polin.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE