Uniwersytet Warszawski

i

Autor: Pixabay

Rekrutacja na studia 2022: Znaczny wzrost Ukraińców przyjętych na UW

2022-07-27 9:16

Rekrutacja na studia 2022 na Uniwersytecie Warszawskim wciąż trwa, ale już wiadomo, że w tym roku na uczelni pojawi się znacznie więcej osób z Ukrainy niż w latach ubiegłych. Przed zakończeniem rekrutacji uzupełniającej, na uczelnie dostało się ponad dwa razy więcej niż w 2021 roku. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Spis treści

  1. Rekrutacja na studia dla obywateli Ukrainy na UW
  2. Obcokrajowcy na UW
  3. Które kierunki na UW wybierają obcokrajowcy?
  4. Obywatele Ukrainy na warszawskich uczelniach [STATYSTYKI]

Rekrutacja na studia dla obywateli Ukrainy na UW

Rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 przeznaczona dla obywateli polskich i ukraińskich, którzy przyjechali z Ukrainy po 23 lutego 2022 r., rozpoczęła się po 29 kwietnia. UW przygotował łącznie 2 437 dodatkowych miejsc wyłącznie dla kandydatów z Ukrainy (1507 miejsc dla osób rozpoczynających studia, 930 miejsc dla osób przenoszących się ze swoich uczelni). Miejsca dla kandydatów z Ukrainy zostały przygotowane poza pulą miejsc przewidzianych w zwykłym procesie rekrutacji - po to, by nie ograniczać szans pozostałych kandydatów na dostanie się na studia.

Czytaj także: 3,4 mln Ukraińców w Polsce. Stanowią osiem procent ludności naszego kraju

Jak przekazała rzeczniczka prasowa UW Anna Modzelewska, według wstępnych wyników rekrutacji (stan na poniedziałek), kandydaci z Ukrainy dokonali łącznie 1 011 rejestracji na studia na UW, w tym 900 na studia I stopnia i jednolite magisterskie, 58 na studia II stopnia oraz 53 rejestracji w trybie kontynuacji studiów.

- Przyjętych zostało 529 osób – 474 osoby na studia I stopnia i jednolite magisterskie, 19 osób na studia II stopnia oraz 36 osób kontynuujących studia. W niektórych jednostkach UW rekrutacja dla kandydatów z Ukrainy jeszcze trwa. Pełne wyniki będą znane pod koniec września - podała Modzelewska.

Obcokrajowcy na UW

Rzecznik UW podała również, że w rekrutacji na poprzedni rok akademicki (2021/2022) najwięcej obcokrajowców przyjętych na studia pochodziło z:

  • Ukrainy - 243,
  • Białorusi - 149,
  • Chin - 82,
  • Turcji - 58
  • i Nigerii 50.

Które kierunki na UW wybierają obcokrajowcy?

Wśród kierunków, na które kandydaci z Ukrainy dokonali najwięcej rejestracji, są:

  • stosunki międzynarodowe, stacjonarne, I stopnia (74),
  • dziennikarstwo i medioznawstwo, stacjonarne, I stopnia (60),
  • ukrainistyka z językiem angielskim, stacjonarne, I stopnia (55),
  • logistyka i administrowanie w mediach, stacjonarne, I stopnia (54).

Obywatele Ukrainy na warszawskich uczelniach [STATYSTYKI]

Z kolei Uniwersytet SWPS przekazał, że w czasie nadal trwającej rekrutacji na studia zgłosiło się ponad 11,6 tys. osób, w tym 487 kandydatek i kandydatów, którzy deklarują swoje pochodzenie jako ukraińskie. Według stanu na poniedziałek, w porównaniu z zeszłym rokiem, liczba kandydatów pochodzenia ukraińskiego wzrosła o 1/3. Kandydaci z Ukrainy byli przyjmowani na takich samych zasadach, jak pozostali. Obowiązywała ich lista rankingowa i dokumenty poświadczające wykształcenie średnie - wynika z informacji przekazanych przez biuro prasowe Uniwersytetu SWPS.

Szkoła Główna Handlowa (SGH) w Warszawie zapytana o liczbę przyjętych kandydatów z Ukrainy podała, że rekrutacja nadal trwa, dlatego nie jest w stanie podać danych na temat osób przyjętych. Anna Domalewska z biura prasowego SGH przekazała, że najliczniejsze grupy zagranicznych studentów pochodzą z Białorusi, Ukrainy, Indii, Nigerii, Turcji, Chin, Pakistanu, Azerbejdżanu, Rosji i Wietnamu.

- Jeśli chodzi o zasady przyjęć obywateli ukraińskich, to nie zmieniły się one w porównaniu z ubiegłym rokiem. W tym roku zwolniliśmy kandydatów z Ukrainy (wszystkich) z opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł. Na mocy specustawy osoby uciekające przed wojną są objęte ochroną tymczasową i mogą studiować za darmo - pod warunkiem przejścia procesu rekrutacyjnego - poinformowała.

Czytaj także: Sukces naukowców UW - ich odkrycie może mieć zastosowanie w produkcji biopaliw

Studenci z Ukrainy stanowią od wielu lat najliczniejszą grupę studentów zagranicznych w Polsce. Jak wynika z raportów "Studenci zagraniczni w Polsce" przygotowywanych przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy", w 2012 r. na polskich uczelniach kształciło się ich 6,3 tys., w roku akademickim 2013/14 - już ponad 15 tys., a w roku akademickim 2019/20 naukę w Polsce pobierało ponad 39 tys. Ukraińców.

Rosję czeka rewolucja? Naród mu nie wybaczy! [UkrAlina]

Tych słów używali nasi rodzice, dziś są już zapomniane. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 6
Pegeery to:
litery, krzyżówka