głosowanie

i

Autor: Pexels

Wybory 2023

Referendum 2023. Kiedy referendum jest wiążące? Jakie pytania?

2023-09-26 14:55

Referendum ogólnokrajowe 2023 zostanie zorganizowane 15 października. Wiemy już, na jakie pytania odpowiedzą w nim Polacy. Przypominamy również, jakie zasady obowiązują w Polsce w kwestii przeprowadzenia referendum oraz kiedy jest ono uważane za wiążące.

Referendum 2023 - co to jest? Kiedy jest wiążące? Kto może wziąć udział?

Zgodnie ze stosowną ustawą referendum polega na "udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie albo pytania lub na dokonaniu wyboru między zaproponowanymi wariantami rozwiązań". Udział w referendum mogą wziąć pełnoletni obywatele polscy, którzy nie są pozbawieni praw wyborczych orzeczeniem sądowym lub orzeczeniem Trybunału Stanu ani ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Kiedy wynik referendum w Polsce jest wiążący? Zgodnie z przepisami, w tym art. 125 Konstytucji RP, dzieje się tak, gdy wzięła w nim udział "więcej niż połowa uprawnionych do głosowania".

Referendum 2023 - pytania

Dokładne pytania, które zostaną zadane w referendum 2023, opublikowano już na stronie moderowanej przez Państwową Komisję Wyborczą. Brzmią one następująco:

  1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?";
  2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?";
  3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?";
  4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Wybory i referendum 2023

Warto zaznaczyć, że nadchodzące referendum zostanie przeprowadzone tego samego dnia, co wybory parlamentarne 2023. Przepisy mówią więc, że "głosowanie przeprowadza się w obwodach głosowania utworzonych dla właściwych wyborów i na podstawie spisów wyborców sporządzonych dla tych wyborów". Polacy będą mogli zagłosować w godz. 7:00-21:00.

Marsz budżetówki w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Referendum 2023. Wszystkie pytania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE