Rafał Trzaskowski Andrzej Trzaskowski

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS; Instagram @trzaskowskirafal

Rafał Trzaskowski prywatnie

Rafał Trzaskowski w poruszających słowach wspomina ojca. Kim był Andrzej Trzaskowski?

2023-03-24 19:49

Rafał Trzaskowski opublikował w mediach społecznościowych obszerny, wzruszający wpis, w którym wspomina swojego ojca. 23 marca Andrzej Trzaskowski obchodziłby bowiem swoje 90. urodziny. Kim był rodzic prezydenta Warszawy oraz jak zapamiętał go syn?

Rafał Trzaskowski o ojcu

- Tata miałby dziś 90 lat. Codziennie towarzyszy mi w pracy - zdjęcie Ryszarda Horowitza z festiwalu w Newport wisi na ścianie mojego gabinetu. Na kultowy festiwal w 1962 roku ojciec zawiózł pierwszy jazzowy zespół zza żelaznej kurtyny. Jakim był muzykiem, pianistą - wie wielu. Nie wszyscy pamiętają, jak genialnym był bandleaderem i aranżerem. Śmiem powiedzieć, że bez niego polska muzyka rozrywkowa lat 70. i 80. byłaby dużo mniej wysmakowana - napisał Rafał Trzaskowski w poście z 23 marca.

Prezydent Warszawy opisał ojca jako człowieka inteligentnego, dosadnego, lubiącego zabawę językiem, z niezwykłym poczuciem humoru. - Kiedyś mama zostawiła mu obiad i na garnkach zostawiła kartki - kotlet, mięso, zupa. Kiedy wróciliśmy do domu, każdy sprzęt w domu opisany był kartkami - krzesło, tapczan, telewizor - a kartek było kilkaset - opisał Trzaskowski.

Czytaj również: Nowy mural Krzysztofa Krawczyka na Ursynowie. Wkrótce oficjalne odsłonięcie

Jak dodał, jako ojciec Andrzej Trzaskowski był wymagający, ale sprawiedliwy. Zawsze potrafił znaleźć czas dla syna, umiał go przeprosić i bez względu na wszystko interesował się jego sprawami.

Napisałbym, że był moim najlepszym przyjacielem, ale to banał. Nie ma jednak dnia, żebym się nie zastanawiał - co w takiej chwili powiedziałby albo zrobił mój ojciec. Jak oceniłby dany utwór, daną książkę, albo nawet daną frazę. Jak spuentowałby czyjeś zachowanie albo zaniechanie - podkreślił Trzaskowski.

Cały wpis prezydenta Warszawy znaleźć możecie poniżej:

Kim był ojciec Rafała Trzaskowskiego, Andrzej Trzaskowski?

Andrzej Trzaskowski urodził się 23 marca 1933 roku w Krakowie. Był pianistą, kompozytorem, publicystą. Wielu uważa go za prawdziwego pioniera polskiego jazzu.

Trzaskowski studiował muzykologię oraz analizę i teorię muzyki współczesnej. Współtworzył zespoły Jazz Believers, The Wreckers, a także trio, które firmował swoim nazwiskiem.

Jak we wpisie na Instagramie wspomniał jego syn, muzyk jazzowy był jednym z pierwszych Polaków w swojej profesji, którzy w czasach PRL mogli koncertować w Stanach Zjednoczonych. Grał również m.in. w Niemczech, Jugosławii, czy we Włoszech. Dodatkowo współtworzył lub tworzył muzykę do filmów, takich jak "Rozwodów nie będzie" Jerzego Stefana Stawińskiego, czy "Dreszcze" Wojciecha Marczewskiego. W latach 90. wykładał natomiast w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia przy ul. Bednarskiej w Warszawie.

Andrzej Trzaskowski zmarł na raka płuc 16 września 1998 roku. Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Zobacz, jak wyglądała wizyta księcia Williama w Warszawie:

Trzaskowski, Struzik i burmistrzowie o transporcie na Mazowszu. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Dlaczego to ważne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE