Rafał Trzaskowski

i

Autor: PAP/Paweł Supernak

By pracowało się lepiej

Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie. Wprowadza Plan równości płci

2023-03-23 18:14

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie, dzięki któremu pracownicy stołecznego urzędu zostaną objęci Planem równości płci. Już wkrótce w ratuszu ruszyć mają m.in. specjalne szkolenia, a także badania dot. poziomu płac. Wszystko po to, by instytucja była lepszym miejscem pracy.

- W urzędzie miasta Warszawy, który jest jednym z największych pracodawców w naszym mieście, traktujemy sprawę równości płci bardzo poważnie. Z 9 tys. zatrudnionych osób większość stanowią kobiety. Na stanowiskach kierowniczych jest niemal pół na pół - mówił prezydent Trzaskowski. Podkreślił, że dokładnie na tym polega równość płci.

Plan równości płci w stołecznym urzędzie

Plan równości płci - według Trzaskowskiego - ma służyć równości w polityce kadrowej i upowszechnianie wiedzy wśród pracowników o korzyściach płynących z pracowania z osobami, które się między sobą różnią, zarówno jeśli chodzi o płeć, jak i przekonania, czy kontekst kulturowy.

Ratusz poinformował, że według danych z 1 stycznia 2022 r. w stołecznych urzędach było zatrudnionych ponad 9 tys. osób, w tym ponad 6 tys. kobiet (72 proc.) i ponad 2 tys. mężczyzn (28 proc.). Także na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla dominują kobiety. Najbardziej sfeminizowane stanowiska w tej grupie to stanowisko głównego księgowego i zastępcy głównego księgowego – ponad 80 proc. zatrudnionych to kobiety. Z kolei rozkład płci na stanowisku dyrektora biura jest równomierny. Mężczyźni stanowią tutaj niewielką przewagę – 53 proc. Podobnie jest na stanowisku zastępcy dyrektora biura – 51 proc.

- Urząd miasta jest w moim odczuciu niemal wzorcowym miejscem pracy, w którym są wdrażane i realizowane mechanizmy, instrumenty i programy na rzecz kobiet - mówiła zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Plan równości płci - jak podał ratusz - skupia się na pięciu celach: upowszechnianiu wiedzy wśród pracowników urzędu o równości płci, rozwijaniu systemu przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, dążeniu do zapewnienia pracownikom możliwości łączenia pracy i życia prywatnego oraz do prowadzenia równościowej polityki kadrowej, a także upowszechnianiu wiedzy wśród pracowników o korzyściach ze współpracy z osobami różniącymi się pod względem cech osobistych, przekonań i kontekstów kulturowych.

Zobacz, jak będzie wyglądała Towarowa 22 w nowej odsłonie:

Trzaskowski na Bielanach. Co zadeklarował mieszkańcom?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE