Świece okopowe

i

Autor: Marta Radio

Puszki i parafina poszukiwane. Para Ukraińców robi świece okopowe dla żołnierzy

2022-12-08 14:40

Konstrukcja świec okopowych jest prosta - puszka, trochę kartonu i dużo parafiny. Efekt? Nie tylko ogrzane ręce, ale też zagrzanie wody i szansa na zrobienie sobie gorącej herbaty na froncie - miejscu, gdzie często nie ma już prądu, a przez panujące warunki jest bardzo zimno.

Małżeństwo z Ukrainy potrzebuje puszek i parafiny - tej w szczególnie dużych ilościach - do tworzenia świec okopowych. Przydadzą się puszki o wielkości od 100 gram do 1 litra.

Czytaj również: Dwukrotnie podrożeją przejazdy taksówkami w Warszawie?

Puszki i parafina poszukiwane. Powstaną z nich świece okopowe

- Mogą być to puszki po groszku, konserwach, karmach dla zwierząt - mówi nam pani Oksana, organizatorka akcji, która 15 lat temu przyjechała do Polski z Tarnopola. - Głównie potrzebujemy jednak parafiny. Może ona pochodzić ze zniczy, starych, nieużywanych świeczek albo po prostu można kupić z dwa znicze i nam przynieść - dodaje.

Do takiej puszki na początku wkłada się dużo kartonu, potem zalewa się do płynną parafiną. Tak powstała świeca okopowa może być wysłana na front. - One mogą np. posłużyć do ogrzewania rąk zimą, da się tym zagrzać jedzenie albo zagotować z pół litra wody na herbatę - dodaje pan Ołeksandr, który przygotowuje świece ze swoją żoną i dwiema córkami.

Każdy, kto chce pomóc, może zadzwonić pod numer 788385160 (pani Oksana).

QUIZ. Młodzieżowe Słowo Roku 2022! Poniżej 12/20 nawet nie podchodź do nastolatków

Pytanie 1 z 20
BAZA
Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE