BazaOaza, Kwiatuchi, Przemek Kaczkowski (STOPROCENT Architekci), Joanna Skórzyńska, Julia Skórzyńska-Ślusarek, BazaOaza, fot. dzięki uprzejmości futuwawa.pl

i

Autor: BazaOaza, Kwiatuchi, Przemek Kaczkowski (STOPROCENT Architekci), Joanna Skórzyńska, Julia Skórzyńska-Ślusarek, BazaOaza, fot. dzięki uprzejmości futuwawa.pl

Puść wodze fantazji i zaprojektuj Warszawę przyszłości! Rusza V edycja konkursu FUTUWAWA

2021-03-05 21:28

Zamieszkanie - to temat przewodni piątej edycji konkursu FUTUWAWA. Organizatorzy ogłaszają go w tym samym czasie, kiedy miasto pracuje nad studium zagospodarowania przestrzennego. Jak mówią pomysłodawcy FUTUWAWA - chcą sprawdzić, jak nadesłane propozycje zgrywają się z tym, nad czym pracują urzędnicy, ale też pokazać im te projekty jako możliwe kierunki myślenia o mieszkaniu przyszłości.

Ekskluzywne domki dla jeży i dżdżownic

Poprzednia edycja konkursu FUTUWAWA poświęcona była przestrzeni dookoła Placu Defilad. Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w tym miejscu otworzyła na nowo dyskusję o terenie przy Pałacu Kultury i Nauki.

Tym razem organizatorzy konkursu sięgają szerzej i chcą, żeby uczestnicy zastanowili się nad przestrzenią całej Warszawy w 30-letniej perspektywie czasowej. Termin 2050 roku nie jest przypadkowy, bo właśnie na taki czas projektowane jest studium zagospodarowania przestrzennego. Jednak żeby nie zginąć w otchłani tematów, zagadnienie tegorocznej edycji FUTUWAWA zostało doprecyzowane. Będzie nim zamieskanie.

Dlaczego właśnie zamieszkanie? - Zamieszkanie jest taką częścią naszego życia w mieście, która jest zupełnie podstawowa – to, jak mieszkamy, mówi właściwie wszystko o tym, jakie mamy aspiracje, styl życia, problemy, co nas ogranicza. Oprócz tego, że jest wspólne dla nas jako mieszkańców i mieszkanek, łączy się bardzo wyraźnie z rozwojem miasta – przyznaje Aleksandra Litorowicz z Fundacji Puszka, organizatorka i jurorka konkursu – Jak wpływa na tereny zielone? Jakie ma koszta środowiskowe? Gdzie się zagęszcza, gdzie dogęszcza, a gdzie rozlewa? Kogo wyklucza, o kim pamięta albo o kim zapomina, bo też zamieszkiwanie nie jest tylko dla człowieka – w mieście dotyczy także natury, zwierząt, również tych rodzimych i dzikich.

Organizatorzy liczą, że w konkursie wezmą udział także młode pokolenia, bo to one przede wszystkim będą mieszkać w Warszawie przyszłości.

Jakie zgłoszenia można wysyłać?

Poszukiwane są artystyczne, projektowe i teoretyczne propozycje na to, jak będziemy mieszkać w Warszawie w 2050 roku. Organizatorów interesują różne dziedziny, od antropologii, socjologii, ekologii i ekonomii, przez sztukę, filozofię i futurologię, po architekturę i urbanistykę.

Projekty mogą:

  • łączyć zamieszkiwanie z szerszym namysłem nad różnymi wymiarami życia w mieście przyszłości: relacjami międzyludzkimi i międzygatunkowymi, przestrzeniami wspólnymi, pracą, odpoczynkiem, edukacją, mobilnością, dostępnością itp.,
  • odnosić się do wyzwań, przed jakimi stoi Warszawa przyszłości,
  • tworzyć miejski ekosystem przyszłości,
  • proponować zupełnie nowe rozwiązania, dziś z pozoru niemożliwe do realizacji,
  • rozwijać kontekst mieszkania również w wymiarze niefizycznym, przenosić się w rzeczywistość cyfrową czy hybrydową.

Projekty można zgłaszać do 19 kwietnia przez stronę mieszkamy.futuwawa.pl.

Co się stanie z Waszymi pomysłami?

Po przyjęciu do konkursu te propozycje zostaną przedyskutowane przez interdyscyplinarne Jury Konkursowe oraz poddane głosowaniu internautów. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone (pula nagród to 15 000 zł oraz nagrody rzeczowe). Projekty wybrane przez jurorów zostaną pokazane na wystawie w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, będzie o nich także artykuł w magazynie „Plany Warszawy". Pomysły będą prezentowane na stronie konkursu oraz w elektronicznej publikacji podsumowującej V edycję FUTUWAWA. Wspólny namysł nad Warszawą przyszłości będzie możliwy również dzięki panelowi dyskusyjnemu, w którym udział wezmą autorzy wybranych propozycji, jurorzy oraz przedstawiciele Urzędu Miasta.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Co myślisz o nauce i pracy z domu?