Psycholog w każdej szkole. "Nie wolno lekcyważyć apatii i zaburzeń nastroju"

2021-09-16 15:15
Wsparcie psychologiczne w szkołach
Autor: materiały prasowe Wsparcie psychologiczne w szkołach

Psycholog w szkole dzisiaj jest potrzebny tak samo, jak nauczyciel polskiego, czy matematyki - mówią władze Warszawy i alarmują, że problem depresji czy kryzysów u dzieci i młodzieży jest naprawdę palący. Dlatego rozbudowały szeroki system wsparcia psychologicznego dla uczniów stołecznych szkół.

Raport z Anteny 16.09

Wsparcie psychologiczne w szkołach

Po długiej przerwie pandemicznej i po powrocie do nauki stacjonarnej wielu uczniów potrzebuje wsparcia psychologa. Tak uważają władze Warszawy. Dlatego przygotowały specjalną ofertę dla uczniów w kryzysie. Zachęcają do korzystania ze wsparcia psychologicznego, jeśli brakuje go w rodzinie.

- Jak alarmują specjaliści, kryzysy psychiczne dzieci i młodzieży to palący problem ostatnich lat, który znacząco nasiliła pandemia. Dlatego stale rozbudowujemy ofertę specjalistycznej pomocy dla młodych warszawiaków. System wsparcia, który zapewniamy, obejmuje pomoc w szkołach, sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, dostęp do specjalistów w miejskich podmiotach leczniczych. Organizowaliśmy również szkolenia dla rodziców na temat walki z depresją u dzieci i nastolatków – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W Warszawie działają również specjalistyczne poradnie, które są ściśle ukierunkowane na konkretne problemy uczniów:

  • TOP diagnozuje dzieci z zaburzonymi analizatorami wzroku i słuchu.
  • Uniwersytet dla Rodziców (dla rodziców wychowujących dzieci z trudnościami w zachowaniu);
  • OPTA (dla dzieci i rodzin zagrożonych alkoholizmem);
  • MOP (zaburzenia okresu dojrzewania, m.in. anoreksja i bulimia).

- Nie wolno lekceważyć zaburzeń nastroju dzieci, bo lista problemów nastolatków bywa bardzo długa. Czasem największym wsparciem może być zwykła rozmowa - mówi psycholog Agnieszka Patyk. Warszawa ma też specjalny telefon zaufania dla młodzieży pod numerem 667 147 738.

Czytaj też: MARIHUANA DLA KUR? Policja usłyszała zaskakujące wyjaśnienia

QUIZ. Zwierzę czy roślina? 10 szybkich pytań, sprawdź swój wynik!

Pytanie 1 z 10
Epipremnum złociste
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE