zieleń

Przy nowej drodze pod Pałacem Kultury pojawiły się drzewa. Jedno z nich własnoręcznie zasadził Rafał Trzaskowski

2023-11-30 21:44

Pod Pałacem Kultury, gdzie trwa budowa nowej drogi, mającej obsłużyć powstające Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa, pojawiły się nowe, wysokie na 9 metrów drzewa - glediczje trójcierniowe oraz wiśnie „Fukubana” Jedno z nich własnoręcznie zasadził prezydent Rafał Trzaskowski.

Od strony ulicy Marszałkowskiej pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie powstaje nowa droga wraz z rondem. Jest ona częścią planu zagospodarowania pustej przestrzeni przed budynkiem będącym symbolem stolicy. W przyszłości dzięki niej sprawnie będzie mogło funkcjonować powstające Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które ma wystartować w przyszłym roku. Nieopodal planowana jest również budowa gmachu TR Warszawa. Nowa ulica ma obsługiwać również teatr.

Nowa droga ma jezdnię wykonaną z kostki granitowej – po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Dookoła niej powstała również infrastruktura: oświetlenie uliczne, chodniki z płyt granitowych, przejście dla pieszych, kanalizacja ogólnospławna oraz deszczowa wraz z pompownią wód opadowych. Nie tylko zapewni ona dojazd do MSN i TR Warszawa, ale także połączy Plac Centralnym z Parkiem Świętokrzyskim.

Przy nowej drodze w Warszawie pojawiły się drzewa

Teraz władze miasta zaczęły sadzenie drzew wzdłuż nowej drogi. Łącznie pojawi się tam aż 52 drzewa, która będą rosły po obu stronach jezdni. To 44 glediczje trójcierniowe, których sadzonki mierzą do 9 m wysokości oraz 8 kwitnących wiosną – na różowo – wczesnych wiśni odmiany „Fukubana”.

"Plac Centralny zmieni się nie do poznania – od Muzeum Sztuki Nowoczesnej aż po sam Pałac Kultury i Nauki. Będzie bardziej zielono. Pojawią się tu krzewy, byliny, a przede wszystkim wysokie drzewa. Miałem przyjemność pomagać przy sadzeniu jednego z nich" – mówi Rafał Trzaskowski.

"Bardzo się cieszę, że centrum miasta się zmienia, że będzie coraz bardziej zielone, na czym wszystkim nam bardzo zależy" – dodaje prezydent Warszawy.

Drzewa przyjechały do Warszawy prosto z Holandii. Jedno z nich własnoręcznie posadził prezydent Rafał Trzaskowski.

Budowa placu Centralnego w Warszawie

Oprócz drzew nieopodal nowej ulicy posadzonych zostanie 2200 krzewów m.in. róży okrywowej i irgi błyszczącej oraz około 7 tys. sadzonek ozdobnej trawy – seslerii lśniącej. Wykonawcą placu Centralnego jest firma SKANSKA. Cała inwestycja ma pochłonąć około 38 mln złotych z budżetu miasta. Sama drogi przy MSN ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.

Byliśmy w środku powstającego w Warszawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zobacz zdjęcia

Prezydent Trzaskowski wmurował kamień węgielny na budowie stacji metra na Karolinie