Atak hakerów na superkomputer ICM Uniwersytetu Warszawskiego. Wykradali dane przez 5 miesięcy!

2020-02-17 18:48
Hakerzy przez pięć miesięcy wykradali hasła!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Hakerzy przez pięć miesięcy wykradali hasła!

Jeden z największych superkomputerów w Polsce padł ofiarą hakerów. Chodzi o tzw. klaster "Okeanos" Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego. Maszyna służy naukowcom do skomplikowanych obliczeń niedostępnych dla domowych maszyn. Przez pięć miesięcy hakerzy wykradali hasła nawet do 500 użytkowników. O sprawie poinformowała inna jednostka badawcza, bo problem ma dotyczyć kilku ośrodków.

Jeden z największych superkomputerów w Polsce padł ofiarą hakerów. Chodzi o maszynę "Okeanos" Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. - Służy naukowcom do skomplikowanych obliczeń niedostępnych dla domowych maszyn. Nasz największy komputer ma ponad 1000 węzłów. Naukowcy z całej Polski mają do tego dostęp i liczą tam naprawdę bardzo wiele różnych rzeczy - to jest chemia, fizyka kwantowa, leki, astronomia... - mówi Rafał Maszkowski z ICM.

Przez pięć miesięcy hakerzy wykradali hasła nawet do 500 użytkowników. O sprawie poinformowała inna jednostka badawcza, bo problem ma dotyczyć kilku ośrodków. - Uczelnie coraz częściej są na celowniku hakerów. Obszar naukowy jest ważny, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Potencjalnie atakujący mogą być zainteresowani wynikami badań, czy innych danych z uczelni. Coraz więcej się o tym myśli, zostały powołane specjalne organizacje i zespoły na uczelniach - mówi Marcin Dudek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa CERT Polska.

Okeanos - klaster obliczeniowy ICM UW
Autor: Maciej Szpindler, ICM UW

Uniwersytet Warszawski zapewnia, że według ich wiedzy badania naukowe nie zostały wykradzione z systemu.​

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE