Marszałkowska Warszawa

i

Autor: Twitter @warszawa

Zmiany

Przetarg na modernizację ul. Marszałkowskiej rozstrzygnięty. Poznaliśmy koszty

2023-04-03 17:33

Warszawski ratusz przekazał, że rozstrzygnięto przetarg na modernizację ul. Marszałkowskiej na odcinku między ul. Królewską a pl. Bankowym. Koszt modernizacji to ponad osiem mln zł. Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku.

Modernizacja Marszałkowskiej na odcinku między ul. Królewską a pl. Bankowym ma się też wiązać ze zmianami na samym placu. Wybrany wykonawca będzie miał za zadanie zmienić układ jezdni, wyremontować chodnik, uporządkować parkowanie, wybudować drogę dla rowerów i posadzić 63 drzewa. Koszt modernizacji to ponad osiem mln zł. Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku.

- Naszym celem jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną – przekazał Rafał Trzaskowski.

Czytaj również: Tramwaj do Wilanowa w budowie. Uwaga, kierowców czekają nowe utrudnienia

Przetarg rozstrzygnięty

Do przetargu ogłoszonego przez Zarząd Dróg Miejskich zgłosiło się osiem przedsiębiorstw, których oferty mieściły się w przedziale od ponad 8,2 mln do prawie 12,7 mln zł. Najkorzystniejszą propozycję złożyła firma Balzola – za wykonanie prac otrzyma 8 232 480,55 zł. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 240 dni na przeprowadzenie prac.

Zielona Marszałkowska i okolice

Jak poinformował ratusz, wybrany wykonawca wybuduje drogę dla rowerów, a chodnik wyremontuje. Przestrzeń na szerszy chodnik i drogę dla rowerów zostanie uzyskana dzięki zwężeniu ulicy.

Na placu Bankowym zmniejszy się liczba miejsc parkingowych. Z około 100 miejsc pozostanie tylko 55, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. - 24 miejsca będą skośne, aby usprawnić zatrzymywanie aut - zaznaczył Zarząd Dróg Miejskich. Z kolei niewielka, bo mieszcząca trzy pojazdy zatoka parkingowa na ul. Elektoralnej, zlokalizowana po południowej stronie pl. Bankowego przy dawnym hotel Saskim, przestanie istnieć. Przestrzeń po niej stanie się częścią chodnika. Znajdujące się nieopodal przejście dla pieszych przez ul. Elektoralną w rejonie ul. Przechodniej zostanie przesunięte bliżej pl. Bankowego.

Inna będzie też geometria wlotu pl. Żelaznej Bramy na przedłużeniu ul. Ptasiej. Ulokowana tam zebra stanie się krótsza i wyniesiona. Obok niej powstanie przejazd rowerowy jako integralna część drogi dla rowerów.

Po stronie południowej pl. Żelaznej Bramy kierowcy w całości zaparkują na jezdni, a nie – jak to ma miejsce obecnie – częściowo na chodniku. Przed przejściem dla pieszych przy wlocie ul. Przechodniej po obu stronach jezdni pojawi się 10-metrowa strefa wyłączona z ruchu. Piesi wchodzący na pasy będą lepiej widoczni dla kierowców.

Dopełnieniem zmian ma być zieleń. Marszałkowską ozdobią na tym odcinku 63 drzewa (29 platanów klonolistnych, 16 miłorzębów japońskich i 18 wiśni ptasich) oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy.

Plebiscyt Warszawiaki 2022. Warszawa codziennie zaskakuje!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE