Protesty kobiet 30.10.2020 w Polsce. Co się dzieje w Warszawie? [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-10-30 21:32

Kobiety z całej Polski jadą do Warszawy. W piątek 30.10.2020 w stolicy ma się odbyć gigantyczny protest przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którą aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją. Główny protest ma się odbyć w stolicy, ale kobiety prawdopodobnie będą strajkować na ulicach niemal wszystkich miast w kraju. Co będzie się działo 30 października? W tym miejscu znajdziesz relację na żywo z protestów kobiet.

Czarny Spacer w Katowicach

Protesty kobiet 30.10.2020 w Polsce. Co będzie się działo na ulicach Warszawy?

W protestach biorą udział kobiety i mężczyźni w każdym wieku - od dzieci po osoby starsze. Manifestacje rozpoczęły się spontanicznie w czwartek 22 października, gdy Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję dotyczącą zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Od tamtej pory na ulicach niemal wszystkich polskich, a także wielu zagranicznych miast odbywają się wielotysięczne manifestacje. Co będzie się działo 30 października w Warszawie i innych miastach?

Czytaj także: Viki Gabor i Kayah - ramię w ramię ze strajkującymi kobietami. Artystki zmieniły tekst swojej piosenki [WIDEO]

Spis treści

 1. Protesty kobiet 30.10.2020 w Polsce. Co będzie się działo na ulicach Warszawy?
 2. Protesty kobiet 30.10.2020 w Polsce: Rozpiska wydarzeń. Co będzie się działo na ulicach?
 3. Kiedy kolejne protesty?
 4. Strajk kobiet - protesty w innych miastach Polski. Co się dzieje w kraju?
 5. Gdzie protest trwa na świecie - zobacz mapę!
 6. Zobacz zdjęcia ze strajków kobiet w Polsce:

Protesty kobiet 30.10.2020 w Polsce: Rozpiska wydarzeń. Co będzie się działo na ulicach?

Największy protest zaplanowano w Warszawie. Utworzono specjalne facebookowe wydarzenie "Na Warszawę", na które w piątek wieczorem zapisały się blisko 23 tys. osób. Gdzie zaczną się protesty 30.10.2020? Start wydarzenia zaplanowano na godzinę 17.00. Protestujący ruszą z trzech lokalizacji:

 • KPRM,
 • Plac Zamkowy,
 • Plac Zawiszy.

Strajk kobiet w Warszawie - co się dzieje na ulicach?

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

22.37

Uwaga na wszystkich stacjach metra! Doniesienia o osobie zaatakowanej na kabatach - donoszą organizatorzy. 

22.35

22.30

Organizatorzy apelują:

Słuchajcie, cały czas spływają do nas informacje o brutalnych atakach przez grupy prowokatorów, nie jesteśmy stanie na 1000% potwierdzić każdej z nich, ale jedno jest pewno - na ulicach teraz nie jest bezpiecznie. Pod każdym pozorem nie wracajcie sami, weryfikujcie od znajomych czy dotarli bezpiecznie do domów.

22.09

22.07

Większość uczestników spaceru kieruje się do domów. Protest ruszył w stronę Świętokrzyskiej. Wszystko po to, by uniknąć zamieszek i konfliktu z policją. Organizatorzy radzą również, by uważać podczas powrotu, szczególnie jeśli do domu wybieramy się metrem.

22.01

- Zaczynamy wracać, bezpiecznie i razem - informują organizatorzy strajku.

22.00

21.47

Organizatorzy alarmują: nie wracajcie sami! W okolicach spaceru pojawiają się osoby uzbrojone w pałki, noże i inne niebezpieczne narzędzia.

21.38

21.31

Nie ustają protesty w kraju, nie przestają też strajkować kobiety w Rzeszowie. W piątek popołudniu tysiące osób pojawiło się pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego manifestując swój sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego. Rzeszowianie protestowali zarówno poprzez plakaty, transparenty, jak również blokadę ulic.

Po manifestacji pod pomnikiem, strajkujący pod eskortą policji przeszli ulicami miasta, by protestować pod siedzibą PiS.​

21.30

Kraków, być może po raz pierwszy od dawna, solidarny z Warszawą. W czasie gdy w stolicy sto tysięcy osób protestowało przeciwko Prawu i Sprawiedliwości, kilkadziesiąt tysięcy Krakowian w chłodzie i deszczu robiło to samo. Przed wieżą Ratuszową na Rynku Głównym był otwarty mikrofon - każdy mógł powiedzieć coś od serca, nie brakowało też muzyki.

Protesty rozlały się na różne części miasta. Największym ośrodkiem manifestacji jest Rynek Główny. Masy ludzkie zgromadziły się po obu stronach Sukiennic. Blokada samochodowa zakorkowała ronda Mogilskie i Grzegórzeckie. Milczące Studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego przemaszerowały do uczelnianej Katedry Ginekologii i Położnictwa.

21.25

21.20

21.18

21.10

Uważajcie na/przy stacjach metra Plac Wilsona i Ratusz Arsenał - informują organizatorzy.

Ponownie w ruch poszły race dymne, tłum ciągle maszeruje w stronę Żoliborza.

21/09

21.07

20.57

Pojawiła się informacja o zaatakowanej strajkującej na Teodora Toeplitza. Dziewczynie miał zostać wyrwany transparent, a osoby, które ją zaatakowały chciały odebrać również telefon.

20.53

Pod żadnym pozorem nie przemieszczajcie się sami i nie pozwalajcie innym tego robić. - piszą organizatorzy. Cały spacer może być już otoczony przez 'prowokatorów'. Szczególnie uważać powinny rodziny z dziećmi!

20.46

20.44

Organizatorzy informują:

Mickiewicza odcięta na wysokości Bohomolca, prawdopodobnie będzie ślepym zaułkiem, wiec jeśli zależy wam, aby czuć się bezpiecznie, zostańcie przy placu Wilsona. Policja jest przygotowana na użycie przymusowych środków bezpieczeństwa (np. gazqu). W tłumie i na platformach znajdziecie osoby ze wszelkimi środkami potrzebnymi do natychmiastowej reakcji. Zaczynają się blokady internetu w okolicach domu prezesa.

20.35

20.32

20.31

Są pierwsze doniesienia o atakach na Woli i przy metrze Wierzbno. Organizatorzy apelują - uważajcie na siebie, gdy będziecie wracać do domu!

20.30

Jak donosi nasz reporter Damian Wilczyński:

- Zatrzymano już kilkanaście osób i na tym zapewne dziś się nie skończy. Policja apeluje, by nie poruszać się dziś na mieście w pojedynkę ale najlepiej w dużych grupach. Centrum stolicy jeszcze jest zablokowane dla ruchu, a już za chwilę podobnie będzie na Żoliborzu. Organizatorzy zapewniają, że dzisiejszy protest będzie trwał do późnych godzin nocnych. 

20.25

Nie tylko Warszawa dziś protestuje! Znowu tłumy sądeczan pojawiły się na proteście, który odbył się w piątkowy wieczór w centrum Nowego Sącza. Tym razem pikietujący spotkali się na Rynku. Nie zabrakło plakatów z hasłami sprzeciwu, przemówień ale tez ostrzeżeń.

20.21

Kordon policji otoczył dom Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu. Również tam uda się dziś z pewnością część protestujących. Niebezpiecznie może być na placu Dąbrowskiego. Do protestu dołączyli się również taksówkarze. Osoby zaangażowane przypominają również - nie pijcie alkoholu!

20.13

Protesty, które rozpoczęły się dziś w trzech różnych miejscach stolicy, spotkały się po godzinie 19 na Rondzie Dmowskiego, a teraz razem ruszyły dalej - Marszałkowską, w stronę Żoliborza.

Niestety nie obyło się też bez zamieszek. Przemarsz ciągnie się od Andersa do Centrum .Obecnie niebezpiecznie jest na odcinku metro Centrum-Palma, pl Trzech Krzyży. Tam uczestnicy są zaczepiani przez prowokatorów.

Godz.  18.55

Na Pałacu Kultury i Nauki wyświetlono wielką błyskawice na znak solidarności z kobietami.

Kolejny dzień protestów w Łodzi

Godz. 18.01

Zablokowane są m.in.:

 • Trakt Królewski (od Senatorskiej do Gagarina)
 • Marszałkowska (pl. Konstytucji od Królewskiej)
 • Al. Jerozolimskie (od placu Zawiszy - Plan Waszyngtona)

Godz. 17.58

Protestujący, którzy wyruszyli z placu Zamkowego są już w okolicy placu Bankowego.

Godz. 17.48

Na warszawskich ulicach tysiące ludzi. Krzyczą "Wypierd**ać" i "Jeb** PiS". Mają ze sobą transparenty z napisami "Łapska precz od macicy" czy "Moje życie, moja sprawa"

Godz. 17.30

Na warszawskiej starówce jest kilkaset osób. Wyraźnie jednak widać, protest ruszy. Nie słychać okrzyków.

Godz. 17.24

Na ulicach oprócz funkcjonariuszy policji jest także wojsko.

Godz. 17.23

Protesty odbywają się w trzech miejscach:

 • Na Placu Zawiszy,
 • przed KPRM-em,
 • na placu Zamkowym

Godz. 17.12

Na początku protestu kilkanaście osób niesie giganatyczny baner z napisem "WYP***DALAĆ"

Godz. 17.05

Protestujący są m.in. na placu Zamkowym. Na miejscu jest bardzo wielu funkcjonariuszy policji. Protestujący odpalają race.

Strajk Kobiet w Warszawie: na Nowogrodzkiej jeszcze spokojnie

Godz. 17.01

Ruszyły protesty.

Czytaj także: Strajk kobiet w Polsce. Na ulice wyszło WOJSKO! Tłumy gromadzą się w miastach [RELACJA NA ŻYWO]

Kościół Świętego Krzyża w Warszawie podczas protestów kobiet
Autor: DW Kościół Świętego Krzyża w Warszawie podczas protestów kobiet

Godz. 16.43

O godzinie 17.00 z trzech punktów w Warszawie mają ruszyć protesty.

Strajk kobiet 30.10.2020 w Polsce. Co się dzieje na ulicach? RELACJA ONLINE

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

14.15

Kilkaset górników w drodze do Warszawy na Strajk Kobiet. To głównie pracownicy kopalni z katowickiej kopalni Murcki Staszic i Mysłowice Wesoła. To odezwa na apel związku Sierpień 80, który oprócz udziału w proteście zapowiada pomoc prawną ewentualnym poszkodowanym i zatrzymanym przez policję podczas manifestacji. Brać górnicza żyje Strajkiem Kobiet- mówi Patryk Pieczko szef Sierpnia 80 w kopalni Wesoła Mysłowice

11.50

Kiedy kolejne protesty?

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział, że kolejne protesty odbędą się:

 • poniedziałek - blokada najważniejszych ulic
 • środa - łańcuch solidarności - protestujący wymieniają się miastami.

Strajk kobiet - protesty w innych miastach Polski. Co się dzieje w kraju?

Jesteście ciekawi, co dzieje się w waszym mieście? Sprawdźcie! Poniżej znajdziecie listę innych naszych artykułów i relacji z całego kraju.

Gdzie protest trwa na świecie - zobacz mapę!

Zobacz zdjęcia ze strajków kobiet w Polsce:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE