Rządowa aplikacja ma zatrzymać koronawirusa

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

ProteGO Safe: Aplikacja, która ma zatrzymać koronawirusa. Poinformuje o chorych w pobliżu

2020-10-26 21:35

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację, która pomoże kontrolować i zahamować rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia zachęca, by z niej skorzystać - zwłaszcza, że liczba zakażeń rośnie bardzo szybko. Jak działa aplikacja ProteGO Safe i w jaki sposób nam pomoże? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

ProteGO Safe

Aplikacja ProteGO Safe będzie pełnić dwie główne funkcję:

  • możliwość samokontroli stanu zdrowia
  • informowanie o spotkaniach z chorymi (wykorzystując technologię Bluetooth - będzie zbierała informacje o napotkanych przez nas urządzeniach)

Aplikację można pobrać w sklepie Google Play. Udostępniona wersja to moduł umożliwiający samokontrolę stanu zdrowia. To dziennik który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. Budując to rozwiązanie ministerstwo opierało się na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i współpracy z lekarzami.

Jak to działa?

Zaczynamy od odpowiedzi na kilka krótkich pytań. Imię, płeć, wiek, a dalej - czy cierpisz na jakąś dolegliwość, jaką masz grupę krwi, czy palisz papierosy. Kolejny krok to wykonanie testu oceny ryzyka. Tu także odpowiedzi na pytania nie powinny sprawić kłopotu. Zaczynamy od zaznaczenia odpowiedzi, które nas dotyczą. Chodzi o takie informacje jak, np.: czy zdiagnozowano u nas przewlekłe choroby płuc, wątroby, nerek, niewydolność serca, czy cierpimy na choroby obniżające odporność lub  bierzemy działające w ten sposób leki, czy chorujemy na nowotwór. Kolejny krok to odpowiedź na pytanie, czy mamy któryś z wymienionych objawów – gorączka, kaszel, duszność. Ważne – chodzi o nowe objawy, a nie te związane z chorobami przewlekłymi. Przechodząc dalej odpowiadamy na pytanie o to, czy mamy jakiekolwiek inne objawy, np. osłabienie, bóle mięśni, bóle głowy, biegunkę, mdłości lub ból gardła. Kolejne pytanie - czy w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy bliski kontakt z osobą z podejrzeniem zakażenia koronawirusem?

Po uzupełnieniu testu, system sprawdza (na podstawie wytycznych WHO i Głównego Inspektoratu Sanitarnego) do jakiej grupy ryzyka kwalifikują się nasze odpowiedzi.

Aplikacja wyróżnia trzy grupy:

  • niską - przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia,
  • średnią - zostań w domu, przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia,
  • wysoką - pilnie skontaktuj się ze specjalistą.

Test należy wykonywać regularnie, o czym codziennie przypomina aplikacja.

Czytaj także: Gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Sprawdź mapę czerwonych i żółtych miejsc! Które powiaty znajdują się na liście?

- Tak jak wielokrotnie podkreślaliśmy, aby aplikacja w tej i kolejnych wersjach spełniała swoją rolę potrzebujemy kilku czynników. Przede wszystkim - solidarności, odpowiedzialności i samodyscypliny. Dlatego tak ważne jest, aby korzystało z niej możliwie najwięcej osób. To od naszej postawy zależy jak szybko wrócimy do normalnego życia - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Aplikacja ProteGO Safe jest darmowa i dostępna na urządzenia z systemem iOS oraz Android.

Sonda
Co zrobisz, gdy skończy się narodowa kwarantanna?
Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?