Włodzimierz Karpiński

i

Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SUPER EXPRESS

Prokuratura podała nowe informacje ws. Włodzimierza Karpińskiego. Jutro ważna decyzja

2023-02-27 19:51

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński poinformował, że zakończyło się dzisiejsze przesłuchanie Włodzimierza Karpińskiego. Będzie ono kontynuowane we wtorek, 28 lutego. Wtedy też zapadnie decyzja co do środków zapobiegawczych.

Zakończyło się dzisiejsze przesłuchanie Włodzimierza Karpińskiego

Włodzimierz Karpiński, sekretarz m.st. Warszawy, były minister skarbu w rządzie PO oraz były prezes miejskiej spółki - MPO - został zatrzymany na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach w śledztwie dotyczącym m.in. korupcji i powoływania się na wpływy.

Karpiński został dowieziony przez CBA do siedziby śląskiego wydziału PK wczesnym popołudniem. Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował PAP po godzinie 19, że zakończyło się jego przesłuchanie. - We wtorek kontynuacja i decyzja co do środków zapobiegawczych - dodał.

- Włodzimierzowi Karpińskiemu postawiono jeden zarzut, klient złożył szerokie wyjaśnienia, w których opisał swój udział w procesie osiągnięcia przez miasto stołeczne Warszawa oszczędności w tytułu zagospodarowania strumienia odpadów w wysokości 300 mln złotych. Zaprzeczył, by wyraził kiedykolwiek zgodę, by pan Rafał Baniak powoływał się na wpływy w związku z pozycja WK i nie ma wiedzy, by do tego kiedykolwiek doszło - skomentował pełnomocnik zatrzymanego mecenas Michał Królikowski.

Na krótko przed przesłuchaniem Karpińskiego reprezentujący go mec. Michał Królikowski oświadczył w rozmowie z PAP, że jego klient "na tym etapie wyraża zdziwienie stawianymi zarzutami". Przekazał też, że Karpiński zgadza się na podawanie nazwiska i publikowanie wizerunku.

Czytaj również: CBA przeszukało siedem miejsc ws. Włodzimierza Karpińskiego. Radni PiS chcą nadzwyczajnej sesji

Włodzimierz Karpiński zatrzymany przez CBA

Karpiński został zatrzymany śledztwie, w ramach którego na początku lutego został zatrzymany b. wiceminister skarbu Rafał Baniak, a także Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K. Były wiceminister skarbu oraz dwaj przedsiębiorcy są podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie.

Baniak usłyszał w śląskim wydziale PK zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Decyzją sądu on i dwaj przedsiębiorcy zostali aresztowani na trzy miesiące. Jak informował jego pełnomocnik, były wiceminister nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Po zatrzymaniu Włodzimierza Karpińskiego przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, jak również posłowie Solidarnej Polski zażądali zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy. Radni PiS złożyli już w tej sprawie wniosek. Przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska przekazała PAP, że "nadzwyczajna sesja Rady Warszawy odbędzie się w ustawowym terminie", tzn. w ciągu siedmiu dni.

Zobacz, jak wygląda budowa nowego mostu przez Wisłę:

Trzaskowski o wyrzuceniu starych samochodów z centrum Warszawy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE