Prognoza pogody znów może rozczarować. Zapowiadane alerty nie pozostawiają złudzeń

2022-08-09 9:37
Prognoza pogody. Gdzie jest burza?
Autor: Wikimedia Commons / ThaliaTraianou; IMGW

Prognoza pogody według IMGW naznaczona będzie ostrzeżeniami. Te mają zostać wprowadzone już w piątek, 12 sierpnia. Eksperci z Instytutu zapowiadają, że m.in. nad Warszawą mogą przejść burze z gradem.

Pogoda: Warszawa z ostrzeżeniami?

Niestety kolejny raz może się okazać, że po słonecznym, ciepłym tygodniu na mieszkańców stolicy będzie czekał deszczowy weekend. Specjaliści z IMGW prognozują, iż już w piątek, 12 sierpnia, o godzinie 7:30 zostaną bowiem wprowadzone alerty 1. stopnia przed burzami z gradem. Te mają potrwać co najmniej do sobotniego poranka.

Nie wiadomo jednak, czy jeśli ostrzeżenia ostatecznie zostaną wprowadzone, IMGW nie zdecyduje o ich przedłużeniu również na cały weekend. Jak bowiem wynika z prognozy pogody, przelotne burze mają przechodzić nad stolicą również w sobotę, niedzielę oraz poniedziałek.

Mimo opadów będzie jednak ciepło. Maksymalna temperatura sięgnie bowiem 28-29 stopni Celsjusza. Nie zmienia to jednak faktu, iż w przypadku pojawienia się zagrożeń pogodowych, warto zweryfikować swoje plany i pozostać w bezpiecznym miejscu.

Czytaj również: Wścieklizna w Warszawie. Znaleziono zarażonego lisa

Alert IMGW 1. stopnia. Co oznacza?

Przedstawiciele IMGW informują, że ostrzeżenia 1. stopnia, tzw. żółte alerty, są wydawane, gdy "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Dodają również, że "prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".

Jak więc należy postępować, gdy IMGW wyda alert 1. stopnia? Trzeba:

  • "spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania";
  • zachować ostrożność;
  • śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

Przy wydaniu alertu 1. stopnia przed burzami z gradem przewiduje się:

  • burze z opadami deszczu: 20 mm < R ≤ 30 mm, możliwe opady deszczu do 40 mm i/lub porywy wiatru: 72 km/h < V ≤ 90 km/h;
  • grad.
Szaleniec wjechał do ogródka. Rodzinę przed śmiercią uratowała pogoda.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE