Greenpece

i

Autor: https://flickr.com/photos/greenpeacepl/albums/72157713102010212

Prezydencie Trzaskowski, piłą nie ochronisz klimatu! Aktywiści z Greenpeace Polska protestują w Warszawie

2020-02-14 9:37

Pomimo protestów społecznych i istniejących alternatywnych rozwiązań dla budowy wału przeciwpowodziowego, nad brzegiem Wisły w Warszawie wznowione prace zmierzające do wycinki drzew i zniszczenia dużego obszaru dzikiej przyrody, w tym na obszarze Natura 2000. W piątek rano 14 lutego pracownicy budowlani zaczęli wygradzać teren. Wczesnym rankiem aktywistki i aktywiści Greenpeace zaprotestowali przeciwko cięciom, wywieszając na miejscu transparenty m.in. z napisem “Tu Trzaskowski dewastuje przyrodę”. Ta wycinka to symbol pokazujący, że prezydent Trzaskowski nie rozumie bezcennej wartości dzikiej przyrody w miastach w dobie kryzysu klimatycznego - komentuje Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska

Komentarz Dominiki Sokołowskiej z Greenpeace Polska:
Jeszcze kilka dni temu prezydent Trzaskowski przekonywał w Brukseli, że “z naszej części Europy też może płynąć inicjatywa konstruktywnych rozwiązań takich jak walka z ociepleniem klimatycznym”. Podkreślał kluczową rolę miast w walce ze zmianą klimatu. Tymczasem swoimi obecnymi działaniami pokazuje, że najwyraźniej deklaracja ta nie dotyczy Warszawy.
Obszary zielone są kluczowym elementem adaptacji miast do kryzysu klimatycznego. W ramach tej adaptacji potrzebujemy radykalnej zmiany myślenia o zarządzaniu miastem. Władze Warszawy zamiast stawać się pionierem zmian, wciąż traktują przyrodę jak niewygodną przeszkodę. Rafał Trzaskowski jest doradcą w kampanii prezydenckiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ds. kontaktu z miastami. Czy piła i siekiera to strategia klimatyczna, którą prezydent Trzaskowski chce proponować innym polskim miastom w kampanii wyborczej?

Miasta potrzebują drzew, w szczególności dużych. Nie tylko produkują one tlen, oczyszczają i nawilżają powietrze oraz zatrzymują wodę, ale też chłodzą w upalne dni, polepszają nasze samopoczucie i są miejscem do życia dla zwierząt. Obszar tej inwestycji to chroniony obszar Natura 2000, który obejmuje naturalne łęgi, setki drzew i tysiące krzewów, ale też jest korytarzem ekologicznym dla zwierząt i siedliskiem cennych gatunków. Nie jest to miejska zieleń, której wartość możemy zrekompensować nowymi nasadzeniami.

W swoich planach ratusz jasno wskazuje na potrzebę ochrony zieleni w mieście. Skandaliczna wycinka nad Wisłą pokazuje, że szumne deklaracje Rafała Trzaskowskiego o ochronie klimatu i przyrody to tylko puste słowa.

Warszawa w liczbach. Jak dobrze znasz stolicę?

Pytanie 1 z 6
W którym wieku Warszawa została założona?