Prawie 6,5 tysiąca dzieci na Mazowszu jest niezaszczepionych! "Nie bijmy na alarm"

2020-01-21 18:54
Szczepienia
Autor: Alina Makarczuk Szczepienia

To poniżej jednego procenta wszystkich osób podlegających obowiązkowi szczepień - tłumaczy sanepid. "Chcemy, aby ta liczba była równa zeru, ale nie ma też powodów do paniki".

Prawie 6,5 tysiąca dzieci na Mazowszu jest niezaszczepionych - podaje sanepid. ​Chodzi o dzieci od 0 do 19 roku życia. To dane za trzeci kwartał ubiegłego roku. - Te dane nie są niepokojące, a nowsze dane będą gotowe pod koniec miesiąca - mówi Joanna Narożniak z wojewódzkiego sanepidu.

Co nam grozi za niewykonanie obowiązkowych szczepień?

Po pierwsze, za uchylanie się rodziców przed szczepieniami dla dzieci na Mazowszu wojewoda może nałożyć na nich karę w wysokości 500 zł. Od 1 stycznia tego roku nieszczepione dzieci nie mogą liczyć na miejsce w darmowych warszawskich żłobkach. Ostatnio wojewódzki sąd administracyjny przyznał władzom Warszawy racje. Sąd uchylił skargi antyszczepionkowców. Orzekł, że przyznawanie szczepionym dzieciom więcej punktów podczas rekrutacji do żłobków było zgodne z prawem. Co więcej, sąd stwierdził, że "żłobek może żądać od rodziców danych o stanie zdrowia dziecka, w tym danych o wykonanych szczepieniach".

- Myślę, że orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjne zamyka sprawę. Sąd przyznał, że gmina może uzależniać od tego czy dziecko jest zaszczepione czy nie przyjęcie tego dziecka do żłobka. Nie boimy się pozwów. Nasze żłobki tylko dla szczepionych dzieci, bo dla nas ważne jest ich zdrowie i życie - mówi wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

Przed zaostrzeniem zasad rekrutacji do warszawskich żłobków stołeczny ratusz przeprowadził badania, z których wynika, że ponad 90 procent rodziców popiera politykę pro-szczepionkową władz Warszawy i nie chce, aby nieszczepione z powodów ideologicznych dzieci były przyjmowane do miejskich placówek.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE