szkoła

i

Autor: Pixabay

Prawie 17 mln zł na warszawskie dzieci i młodzież. "To nasz sposób na wsparcie"

2023-03-09 21:29

Rada Warszawy poparła wniosek Rafała Trzaskowskiego o dofinansowanie wyjść do kina czy muzeum dla każdego ucznia oraz udziału przedszkolaków w wydarzeniach kulturalnych. Wsparto też przeznaczenie kolejnych środków na kontynuację programu wsparcia psychicznego dla dzieci, kadry szkolnej i rodziców. Łącznie miasto wyda na te cele prawie 17 mln zł.

Miliony dla dzieci i młodzieży w Warszawie

- Po pandemicznej przerwie, na nowo zapraszamy placówki oświatowe do korzystania z miejskiego programu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”. W tym roku przeznaczymy 11,5 mln zł dofinansowania na udział każdego ucznia w wydarzeniach naukowych, sportowych, wizyty w muzeach, teatrach czy kinach. [...] Nie zapominamy również o najmłodszych. Dla nich stworzyliśmy zupełnie nowy program, „Kulturalny przedszkolak”, dzięki któremu dzieciaki będą mogły uczestniczyć w dodatkowych zajęciach kulturalnych – przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jak podkreślił, programy mogą pomóc warszawskim rodzinom zorganizować dla dzieci atrakcje mimo różnorakich problemów, w tym drożyzny. Warto zaznaczyć, że z dofinansowania korzysta ponad 280 tys. stołecznych uczniów oraz przedszkolaków.

Pierwszy z programów - „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” ruszył w 2019 roku. Wtedy dofinansowanie wynosiło 100 zł na ucznia. Później, w obliczu pandemii sytuacja się skomplikowała, jednak akcja wreszcie powraca do działania. Teraz miasto planuje przeznaczyć 50 zł dofinansowania na ucznia.

Łączny koszt nowego programu dla przedszkolaków wyniesie natomiast 2,8 mln zł. - „Kulturalny przedszkolak” zakłada udział najmłodszych w koncertach, spotkaniach z artystami, muzykami czy wizyty w instytucjach kultury - informuje ratusz.

Czytaj również: Metro w Warszawie zatrzymane przez porzucony bagaż? Winnych będzie czekać kara

Warszawa stawia na wsparcie psychologiczne

Warto zaznaczyć, że na tym pomoc władz Warszawy się nie kończy. - Problemem numer jeden jest dziś ich kondycja psychiczna. Dlatego miasto przeznaczy kolejne 2 mln zł na dalsze wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich bliskich. Finansujemy konsultacje ze specjalistami, grupy wsparcia czy spotkania z terapeutami rodzinnymi - zaznaczył Rafał Trzaskowski. 

Wsparcie obejmie nie tylko uczniów oraz ich rodziców. Miasto sfinansuje bowiem również szereg projektów dla nauczycieli oraz dyrektorów placówek oświatowych.

- W każdej miejskiej szkole uczniowie mają zapewnioną opiekę psychologa lub pedagoga. W zależności od potrzeb placówki oferują również pomoc innych specjalistów - logopedów, terapeutów pedagogicznych oraz reedukatorów - podkreślają urzędnicy.

Zobacz, jak wyglądają murale w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka:

Trzaskowski komentuje kryzys samobójstw w Warszawie. Będą zabezpieczenia w metrze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE